شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس اهمیت زیادی دارد و قادر است در نتیجه این روش درمانی تاثیر زیادی بگذارد. تزریق بوتاکس یک روش زیبایی است که به علت‌های مختلف با استقبال فراوان افراد روبه رو شده است. علاوه بر کاهش چین و چروک، تزریق بوتاکس به عنوان یکی از راه حل‌های ضد پیری نیز شناخته شده است و هم‌چنین کاربردهای درمانی مختلفی نیز دارد.
درمان زیبایی با استفاده از روش بوتاکس مزایا و محاسن فراوانی دارد و در صورت انجام صحیح تزریق و رعایت مراقبت‌های لازم، نتایج بسیار خوب خواهید داشت.
نحوه شستشو صورت بعد از تزریق بوتاکس نقش مهم و حائز اهمیتی در نتیجه‌ی کار دارد. در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

 شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس از اهمیت زیادی برخوردار است. همانطور که میدانید، بوتاکس یک سم قوی است که از یک باکتری به دست می‌آید. اگر از این سم به درستی استفاده نشود، امکان دارد برای انسان خطرناک و کشنده باشد. بوتاکس با تأثیر بر اعصاب و عضلات صورت، موجب انقباض آن‌ها می‌گردد و در نهایت چین و چروک‌های موجود روی صورت را کاملا حذف می‌نماید.
اما بعد از تزریق بوتاکس، لازم است مراقبت‌ها را رعایت کنید تا به مشکلات جدی برنخورید. یکی از این توصیه‌ها، شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس است.
اول از همه تا زمانی که پزشک اجازه ندهد نباید صورت خود را بشویید سپس در هنگام شستشو، از آب با دمای بسیار بالا و یا بسیار پایین نباید استفاده کنید زیرا ممکن است ساختار بوتاکس تغییر پيدا کند.
هنگام شستن صورت نیز، فشار زیاد روی صورت نباید وارد شود چراکه ممکن است فشار باعث حرکت بوتاکس شده و عوارضی مانند افتادگی پلک را ایجاد کند.

روش شستن صحیح صورت بعد از تزریق بوتاکس

در شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس باید یک سری نکات را رعایت کنید که این نکات شامل موارد زیر می‌باشند:

 • دمای آب

حتما از آب ملایم استفاده کنید. آب بسیار سرد و یا بسیار گرم موجب تغییر و یا جابه‌جایی ژل تزریق شده می‌شود.

 • نوع فشاری که به صورت وارد می‌کنید.

 هنگام شستن صورت، از ایجاد فشار زیاد به ناحیه تزریق شده جلوگیری کنید. به جای اینکه با دستان خود به صورت فشار دهید، به آرامی و با حرکات لطیف صورت خود را ماساژ دهید.

 • نوع شوینده

از محصولات شوینده خالص و ملایم استفاده کنید که حاوی عصاره‌های طبیعی باشمد.

 • نحوه‌ی حرکت دست

هنگام شستن صورت، حرکات دست خود را به صورت مداوم و به آرامی انجام دهید. از حرکات گردشی استفاده نموده و از کشیدن دست بر روی پوست صورت خود، خودداری کنید.
با رعایت نکات ذکر شده، می‌توانید صورت خود را به صورت صحیح شسته و از نتایج بهتری بعد از تزریق بوتاکس برخوردار گردید.

دوش گرفتن بعد از تزریق بوتاکس

 یک نکته مهم بعد از تزریق بوتاکس، آن است که در ۲۴ ساعت ابتدایی، نباید دوش بگیرید. دوش گرفتن بعد ازتزریق بوتاکس کاملا ممنوع است چراکه بخار آب گرم امکان دارد باعث تغییر در عملکرد بوتاکس شده و عارضه‌های جانبی را در پی داشته باشد. هم‌چنین، حمام کردن با آب گرم موجب گشاد شدن عروق خونی و افزايش جریان خون می‌شود که این نیز به نوبه خود منجر به قرمزی صورت می‌شود.

 پس، حتما از دوش گرفتن بعد از تزریق بوتاکس در یک روز اول خودداری کنید.

عوارض شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

اگر شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس به درستی انجام نشود عواقب جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. از جمله این عارضه‌ها می‌توان به خطر‌های ناشی از شستن نادرست صورت بعد از تزریق بوتاکس اشاره نمود.

 • یکی از این عوارض می‌تواند به این صورت باشد که اگر در هنگام شستن صورت فشار زیادی به ناحیه ی اطراف چشم وارد گردد، بوتاکس حرکت نموده و سبب افتادگی پلک‌ها می‌شود.
 • هم‌چنین اگر تزریق بوتاکس به گردن و ناحیه‌ی نزدیک به گلو انجام شود، در صورت شستن نادرست صورت امکان دارد که در بلع مشکل‌هایی را ایجاد کند.
 • از طرف دیگر وارد شدن بوتاکس به جریان خون در صورت استفاده از آب گرم قادر است عوارضی ازجمله از حال رفتن، مشکل در تنفس و… را در پی داشته باشد.

 نیاز است در صورت مشاهده‌ی عوارض ذکر شده حتما به پزشک مراجعه گردد. بنابراین در هنگام شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس نکات لازم را با دقت مورد توجه قرار دهید تا با این مشکلات رو به رو نشوید.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت بعد از بوتاکس، جهت کسب بهترین نتیجه و داشتن پوستی جوان‌تر، نیاز است به رعایت دارد:

 • محافظت از پوست در برابر نور خورشید

 هنگام خارج شدن از خانه، نیاز است پوست خود را به کمک ضدآفتاب یا کلاه محافظت نمایید. تابش نور خورشید امکان دارد باعث آسیب به پوست و ایجاد چین و چروک جدید گردد، دقت کنید که به نتیجه تزریق بوتاکس آسیبی نمی‌رساند.

 • ورزش صورت

بعد از تزریق بوتاکس، با ورزش دادن به عضله‌های صورت خود می‌توانید از ایجاد چین و چروک جدید پیشگیری کنید. ازجمله ورزش‌های صورت می‌توان به نگاه کردن به بالا، اخم کردن، بالابردن ابروها و… اشاره کرد.

با رعایت دستورالعمل‌های ذکر شده می‌توانید نتایج تزریق بوتاکس را بهتر حفظ نموده و پوستی جوان‌تر و زیباتر داشته باشید.

 • از لمس کردن محل تزریق بوتاکس خودداری کنید.

 بعد از تزریق بوتاکس، از دست زدن به محل‌های تزریق شده خودداری کنید. ممکن است پوست در اطراف ناحیه تزریق شده کمی حساس شود، اما سعی کنید آن را نخارانید و به آن دست نزنید؛ در غیر اینصورت، ممکن است موجب جابجایی بوتاکس شود و نتایج نهایی را تغییر دهد.

 • سیگار نکشید.

 سیگار علاوه بر اینکه یک عادت ناسالم است، به سلول‌های پوست صورت آسیب می‌رساند و باعث پیر شدن زودرس می‌شود. اگر قصد دارید از تزریق بوتاکس استفاده نمایید، توصیه می‌شود سیگار کشیدن را به تعویق بیندازید یا آن را قطع کنید.

 • تا زمانی که پزشک اجازه ندهد صورت خود را نشویید.

زمانی که پزشک به شما اجازه شستن صورت و دوش گرفتن می‌دهد، می‌توانید از همان مرطوب کننده و پاک کننده استفاده نمایید که همیشه استفاده می‌کنید، چراکه به نتایج تزریق بوتاکس آسیبی نمی‌رساند. با این حال، بهتر است حداقل یک هفته از انجام درمان‌های صورت مثل کربوکسی تراپی یا هر نوع درمان پوست دیگر خودداری نمایید.

سخن آخر درباره شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

در انتها باید بگوییم که تزریق بوتاکس یکی از تکنیک‌های زیبایی است که مانند سایر روش‌های درمانی و زیبایی به رعایت نکات و مراقبت‌هایی نیازمند است که که فرد نیاز است به دقت آن‌ها را رعایت کند.
اگر شما به مرکز زیبایی معتبری مراجعه کنید یک جلسه مشاوره قبل از تزریق بوتاکس برگزار می‌شود که در این جلسه تمام مراقبت‌های لازم قبل و بعد از بوتاکس ذکر خواهد شد.
دقت کنید که برای دریافت بهترین نتیجه نیاز است که پزشک معالج شما، از تخصص و مهارت کافی برخوردار باشد تا موقع تزریق بوتاکس آسیبی به دیگر بافت‌های صورت شما نزند و بوتاکس را به اشتباه به رگ‌های شما تزریق نکند. بنابراین حتما در رابطه با کلینیک زیبایی و پزشک خود تحقیق‌های لازم را انجام دهید تا بتوانید به نتیجه‌ی مورد نظر خود دست یابید.

سوالات درمورد شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

تا چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس می‌توان صورت خود را شست؟

توصیه می‌شود در یک روز اول بعد از تزریق بوتاکس صورت خود را نشویید.

نحوه شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس باید به چه شکل باشد؟

به مدت یک هفته نیاز است که از آب ولرم استفاده شود.
از وارد کردن فشار به صورت باید پرهیز شود.
از شوینده‌هایی که پزشک تجویز نموده باید استفاده گردد.
موقع خشک کردن صورت نباید حوله روی صورت کشیده شود.

در صورت ایجاد کبودی بعد از تزریق بوتاکس چه کار باید کرد؟

جهت کاهش کبودی پوست بعد از تزریق بوتاکس بهتر است از کمپرس یخ در ناحیه مد نظر استفاده کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *