LaserCenterIcon
عوارض بوتاکس بعد از چند سال و دراز مدت

عوارض بوتاکس بعد از چند سال و دراز مدت!

بوتاکس از باکتری  کلسترودیوم و بوتولینوم به وجود آمده است. حتما سم بوتولینوم در هنگام استفاده از کنسرو به گوشتان خورده است باید بدانید بوتاکس فرم خاصی از این سم است. استفاده بیش از حد از بوتاکس کشنده است اما زیر نظر پزشک وبه مقدار ایمن برای استفاده از چین و چروک ها کاربردی است. تزریق بوتاکس در درجه اول برای از بین بردن چسن و چروک ها علی الخصوص از نوع داینامیک می باشد. مطالعات بر روی این ماده  نشان می دهد روشی کم تهاجمی است و تمامی لوارض آن بعد از چند روز از بین خواهد رفت اما اگر توسط شخصی غیر حرفه ای تزریق شود قطعا عوارض بلند مدتی را تجربه خواهید کرد که بسیار نادر است. در ادامه به بررسی عوارض بوتاکس بعد از چند سال خواهیم پرداخت:

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

عوارض برای بوتاکس پیشانی بسیار نادر هستند وتنها درصورتی که تزریق توسط افراد بی تجربه انجام شود این عوارض رخ می دهد که پس از ۱۰ یا۱۱ سال امکان دخداد آن وجود دارد.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال
 • آسیب به عضله و اعصاب صورت
 • ضعف بدن
 • تپش قلب
 • تاری دید
 • مشکل در بلع و جویدن
 • ضعف عضلات گردن

بهترین راهکار برای کاهش بروز عوارض، رعایت مراقبت بعد از بوتاکس می‌باشد.

عوارض بوتاکس چیست؟

از جمله عوارض بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. قرمزی و التهاب پوست:
  بعد از بوتاکس صورت در صورت حساسیت پوست شما امکان قرمزی والتهاب پوست وجود دارد اما باید توجه داشته باشید کم تجربه بودن فرد تزریق کننده بسیار در عوارض احتمالی پس از تزریق مهم است.
 2. کبودی:
  هنگامی که محل عروق خونی توسط فرد تزریق کننده به درستی تشخیص داده نشود؛ عروق خونی آسیب می بینند و درنتیجه کبودی ایجاد می شود. برای جلوگیری از این عارضه استفاده از داروی هتی ژلوفن وآسپرین همینطور ویتامینk را حداقل ۷ روز قبل از عمل به تعویق بیاندازید.
 3. دیسفاژی:
  دیسفاژی یا مشکل در بلع میتواند منجرب انتشار یموم به عضلات مجاور شود. این عارضه بین ۲ تا ۱۰ روز پس از درمان رخ می دهد و تقریبا همیشه خود به خود برطرف می شود. نکته ی قابل توجه این است که باید شرح حال دقیق خود را با پزشکتان در میان بگذارید تا در دفعات بعدی در صورت لزوم دز های پایین تر را برای شما تزریق کند.
 4. سردرد وتهوع:
  معمولا عارضه ای شایع دربین زیبا جویان است به خصوص افرادی که برای بار اول تزریق بوتاکس را انجام می دهند. این عارضه حداکثر۳تا۴ روز طول می کشد. درصورتی که بیش از یک هفته طول کشید به پزشک خود مراجعه کنید.
 5. عفونت:
  بوتاکس در دمای ۴ درجه سانتی کگراد نگهداری میشود و همچنین دارای مایع سالین است که تا۳۰ روز پس از بازکردن بوتاکس هیچ باکتری درآن رشد نمیکند پس در صورتی که پوست شما به خوبی ضد عفونی شود احتمال ابتلا به عفونت صفر است.
 6. واکنش کولینرژیک:
  این عارضه در سم بوتولونیوم از نوع B   دیده می شود و از علائم مشهود آن میتوان به خشکی چشم ها و دهان اشاره کرد.

عوارض تزریق بوتاکس در دراز مدت مربوط به ناحیه تزریق

 1. چهره بدون احساس:
  باز هم این عارضه به تجربه شخص تزریق کننده بستگی دارد چرا که بوتاکس دز های متفاوتی دارد وبه دلیل حساسیت شدید پوست به خصوص درناحیه پیشانی باید دز مصرفی پایین باشد برای مثال افرادی که برای اولین بار بوتاکس میکنند ابتدا مقدار کمی به پیشانی تزریق میشود پس از مدتی محل تزریق مورد بررسی قرار میگیرد ودر صورت نیاز دوباره تزریق میشود که نیمی از افراد تزریق دوباره لزومی ندارد.
 2. افتادگی در ناحیه ابرو:
  به دلیل حساسیت بیش از اندازه پیشانی به بوتاکس اگر بوتاکس در قسمت پایینی پیشانی و نزدیک به ابرو تزریق شود فرد دچار افتادگی در ناحیه ابرو می شود که بین ۱تا ۲ هفته به حالت طبیعی خود باز می گردد.
 3. التهاب بافت لنفاوی ابرو وپلک مجاور:
  افرادی که دچار پف صبحگاهی چشم و التهاب در قسمت ابرو وپلک هستند دچار این عارضه می شوند که تعدادشان بسیار کم است.
 4. افزایش خطوط مجاور بینی:
  با فلج شدن عضلات بین دو ابرو در بعضی از افراد خطوط مجاور بینی پر رنگ تر می شود که در هنگام خندیدن و اخم کردن این خطوط چند برابر نمایان میشوند که با تزریق بوتاکس در این نواحی کاملا مشکل برطرف می شود.
 5. شل شدگی ناحیه پلک پایینی یا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس:
  حرکت عضله ی دور چشم به مرور زمان چین و چروک پنجه کلاغی را ایجاد می کند . هنگامی که به این عضله بوتاکس تزریق می شود به دلیل قوی و قدرتمند بودن و درعین حال نازک بودنش امکان فلجی بیش از حد ودر نتیجه افتادگی پلک پایین وجود دارد. که باعث پف صبحگاهی و و حتی افزایش خطوط زیر پلک می شود. درصورتی که عضله کاملا فلج نشده باشد با ماساژ عروق لنفاوی اطراف چشم میتوانیم مایعات اضافه این ناحیه را تخلیه کنیم.
 6. اطراف دهان:
  معمولا برای چروک اطراف دهان از فیلر استفاده می شود اما در دز های پایین استفاده بوتاکس بلا مانع است. در پایین عوارض تزریق بوتاکس در دز بالا را نام میبریم.
 • نداشتن تقارن
 • ایجاد خطوطی اطراف بینی
 • دشواری در لبخند و احساسات
 • بی اختیاری در جلوگیری از ریختن آب دهان
 • ناتوانی در تکلم و بلع در نتیجه فلج عضلات لب

گوشه های دهان و چانه:

 • عوارض این تزریق دشواری در تکلم و لبخند زدن.

تزریق بوتاکس به چه کسانی توصیه نمی شود:

 • افراد زیر۱۸سال
 • مادران باردار
 • مادران شیرده
 • افراد دارای عفونت یا تبخال در محل تزریق
 • افراد دارای ایمنی ضعیف
 • بیماران اختلالات انعقادی
 • افراد حساس به پروتئین گاو
 • بیماران عصبی
 • بیماران ضعف عضلانی
 • افراد مبتلا به اختلالات کلیه
 • افرادی که دوهفته قبل از تزریق واکسیناسیون انجام داده اند
 • افرادی که به بوتاکس حساس هستند

کاربرد بوتاکس

 • از بوتاکس برای درمان بیماری های همچون میگرن و دیگر بیماری های عصبی استفاده می شود چرا که نوعی آرامش بخش عضلانی است و ضعف اعصاب را درمان می کند.
 • بوتاکس با مسدود کردن سیگنالهای عصبی مغز موجب میشود که پیام به آن قسمت و عضله مورد نظر نرسد وعضله به طور موقت فلج شود درنتیجه عضله بدون حرکت می ماند وچین و چروک کاهش پیدا می کند یا کاملا از بین می رود.
 • از بین بردن چروک های داینامیک؛ چروک های داینامیک به طور طبیعی درقسمت چشم، دهان، بین ابروها ایجاد می شود. پس پزشکان با تزریق داخل عضلات چروک های داینامیک را ازبین می برند.
 • رفع چین های افقی در پیشانی
 • بالابردن ابروها
 • رفع افتادگی پلک
 • کم کردن چروک های عمودی در ناحیه گردن

باتوجه به توضیحات فوق میتوان نتیجه گرفت که بوتاکس در درمان چین و چروک های استاتیک و یا ناشی از چاقی یا افتادگی صورت نقشی ندارند. باید توجه داشت ماندگاری بوتاکس نسبت به فیلر بسیار کمتر است و۴تا۶ ماه نیاز به تمدید مجدد دارد.

بهترین مارک بوتاکس برای جلوگیری از عوارض جانبی

متاسفانه استفاده از بوتاکس های کانادایی توصیه نمیشود چرا که این بوتاکس ها در اصل محصول کشور چین هستند و علاوه براینکه کیفیت پایینی دارند از قیمت پایینی برخوردار نیستند! درنتیجه توصیه می شود از بوتاکس هایی که در ادامه معرفی می کنیم استفاده کنید:

بهترین مارک بوتاکس برای جلوگیری از عوارض جانبی
 1. بوتاکس دیسپورت:
  بوتاکس دیسپورت محصول کشور انگلیس می باشد گه از معتبر ترین برند های بوتاکس است. که حاوی لاکتوز است و به صورت پودری عرضه می شود که با توجه به وجود لاکتوز استفاده از این برند بوتاکس برای افراد حساس به شیر منع میشود.
 2. بوتاکس مصپورت:
  این بوتاکس یک برند ایرانی است که با گونه خارجی آن یعنی دیسپورت رقابت می کند و دارای ماندگاری بالایی است به همین دلیل اکثر متخصصان پوستی از این نوع بوتاکس استفاده می کنند وبه نسبت کیفیت بالایی که دارد به دلیل اینکه تولید داخلی است بسیار ارزان تر از نمونه مشابه خارجی تمام می شود.

کلام آخر راجع به عوارض بوتاکس بعد از چند سال

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد دچار مشکلات وعوارض پس از بوتاکس میشوند تزریق بوتاکس توسط شخصی بی تحربه می باشد که عوارض احتمالی را به حداکثر می رساند و مورد بعدی که این عوارض را تشدید می کند استفاده از برند های نامعتبر چینی که عوارض طولانی ندت بسیار زیادی دارند. باید توجه داشته باشید جهت رضایت بخشی از نتیجه کار و کمترین عوارض احتمالی به کلینیک های معتبر جهت تزریق بوتاکس مراجعه فرمایید.

پرسش و پاسخ درباره عوارض بوتاکس در دراز مدت:

آیا عوارض بوتاکس به صورت دائم باقی می ماند؟

خیر عوارض بوتاکس حداکثر یک هفته باقی می ماند که درصورت بیشتر بودن مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید.

آیا عوارض بوتاکس دیسپورت از مصپورت کمتر است؟

این دو برند انگلیسی و ایرانی در راستای ارائه کیفیت هم قدم هستند و برخی از عوارض احتمالا به علت دز مصرفی یا حساسیت های شخصی به وجود می آید.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی منع مصرف دارد؟

افراد زیر ۱۸سال، زنان باردار، بیماران کلیوی، افراد ابتلا به بیماری های عضلانی واعصاب، افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، مادران شیرده

آیا تزریق بوتاکس چهره را غیر طبیعی می کند؟

خیر منوط بر اینکه با استفاده از بوتاکس های مرغوب همانند دیسپورت و مصپورت تزریق انجام شود و در دز های مناسب هیچ مشکلی پیش نمی آید اما درصورتی که از برندهای چینی استفاده شود شکلی غیر طبیعی و مصنوعی به چهره می دهد به خصوص در دزهای بالا.

آیا بعد از بوتاکس جای زخم آن باقی می ماند؟

خیر این نواحی بسیار کوچک بلافاصله پس از تزریق نمایان می شوند و بعد از چند روز کاملا محو شده واثری از آن باقی نمی ماند.

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

یک پاسخ

 1. تروخدا پیش متخصص برین حتما، یکی از اشناهامون پلکش افتاده شده باید صبرکنه دوسه ماه تا خوب شه:(

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *