علت و درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

علت و درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس یکی از عوارضی است که ممکن است برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس این عارضه را تجربه کنند. برای آن که عوارض بوتاکس اتفاق نیفتد باید علت های ایجاد این عارضه را بدانید. هم چنین لازم است با راه های درمان این عارضه هم به خوبی آشنایی داشته باشید تا هنگام رخ دادن این اتفاق بتوانید مشکل را به شکل بهتری درمان کنید. به صورت کلی افراد از بوتاکس برای درمان کردن نواقص پوستی خود استفاده می کنند. در این مقاله ما قصد داریم شما را با کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

تزریق بوتاکس برای دور چشم

پیش از آن که با علت های کوچک شدن چشم پس از بوتاکس آشنا شوید، خوب است بدانید که یکی از راهکار های درمان برای رفع چین و چروک ها، افتادگی زیر چشم، سیاهی و پف دور و بر چشم استفاده کردن از ماده بوتاکس می باشد. در واقع شیوه انجام این درمان به کمک سم بوتولینوم انجام می شود. این ماده به مناطق مورد نظر تزریق شده و به زبان ساده تر موجب فلج عضله مد نظر می گردد.
این به جهت از دست دادن آن عضله به شکل دائم نمی باشد. بلکه بدن متوجه موضوع  شده و در منطقه مورد نظر با خطر ایجاد شده مقابله می کند و با تولید کردن کلاژن و الاستین در آخر موجب جوانسازی منطقه مورد نظر می شود. سرانجام مشکل فرد درمان شده و فرد رضایت بیشتری را از این کار خواهد داشت.

علت کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

امکان دارد پس از آن که عملکرد بوتاکس زیر چشم انجام گردد افراد با کوچک شدن چشم های خود روبه رو شوند. این حادثه امکان  دارد به دلایل بسیاری اتفاق افتاده باشد. به همین جهت در این قسمت به بررسی آسیب های بوتاکس و کوچک شدن چشم ها بعد از تزریق بوتاکس می پردازیم.

علت کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس
علت کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس
 • تورم

از عارضه هایی که بعد از تزریق بوتاکس برای فرد به وجود می آید، تورم در قسمت مورد نظر و در نهایت کوچک شدن چشم می باشد. این عوارض موقتی بوده و با تمام شدن دوره درمان از بین خواهند رفت. اگر پس از گذشت چند هفته این عوارض در عوض بهبودی ادامه پیدا کنند حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و اگر وی صلاح دید طبق دستورات او درمان را شروع کنید.

 • عمق تزریق

اگر برای تزریق بوتاکس عمق مناسبی در اطراف چشم ها توسط پزشک انتخاب نشود، امکان دارد سم بوتولینوم جا به جا شود و در آخر باعث کوچک شدن چشم ها و نیز افتادگی گردد. پزشک متخصص قبل از تزریق بوتاکس صورت کسی که برای انجام این کار مراجعه کرده را کامل بررسی می کند و سر انجام تزریق را انجام می دهد.

 • اشتباه پزشک

از اصلی ترین دلیل های کوچک شدن چشم ها پس از بوتاکس می بایست به اشتباه کار پزشک اشاره نمود . اگر به کلینیک های پزشکی و مرکز زیبایی نا معتبری برای تزریق بوتاکس مراجعه نمایید، امکان دارد تزریق با اشتباه بسیار انجام شده و خطرات بسیاری برای شما به همراه داشته باشد. از مهم ترین نکته هایی که می بایست توجه نمایید انتخاب یک دکتر با تجربه می باشد. در این صورت به هیچ وجه عفونت و مشکلی شما را تهدید نکرده و درمان به بهترین صورت  برای شما صورت خواهد گرفت و دیگر چشم های شما کوچک نخواهد شد.

 • افتادگی پلک

از دیگر عواملی که باعث کوچک شدن چشم پس از تزریق بوتاکس می شود افتادگی پلک است. پنج درصد از کسانی که تزریق بوتاکس  انجام می دهند دچار افتادگی پلک یا پتوز می شوند. اگر انجام تزریق بوتاکس را به یک پزشک ماهر و متخصص بسپارید این عارضه به یک درصد می رسد.

ماندگاری کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

به این دلیل که تزریق بوتاکس عملی موقتی می باشد، پس عارضه کوچک شدن چشم پس از بوتاکس و یا افتادگی پلک نیز موقتی است و پس از گذشت  ۴ الی ۶ هفته از بین می‌ رود. به صورت کلی کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس می‌ تواند با از بین رفتن اثر های بوتاکس از بین برود ولی در صورت از بین نرفتن افتادگی پلک‌ ها، می بایست پزشک خود را در جریان بگذارید که با سایر روش های درمانی دیگر مثل خط چشم یوپیدین که قادر است به رفع افتادگی پلک‌ ها کمک نماید، این مشکل برطرف گردد.

راهکارهای درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس

حالا که از دلایل کوچک شدن چشم ها پس از بوتاکس اطلاعاتی در اختیار دارید خوب است به درمان مشکل پیش آمده با انجام دادن اقداماتی که در زیر به آن اشاره شده است بپردازید که عبارتند از:

درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس
درمان کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس
 • برای اینکه از به وجود آمدن عوارض آلرژی بعد از بوتاکس جلوگیری کنید باید از قرص های آنتی هیستامین استفاده کنید. اگر غیر از این کار را انجام دهید ممکن است این آلرژی فصلی موجب کوچک شدن چشم ها و هم چنین پف شدن چشم ها پس از بوتاکس شود که این باعث می شود درمان تان طولانی تر شود.
 • بدن خود را بعد از بوتاکس هیدراته کنید یعنی مایعات بیشتری استفاده نمایید‌.
 • یک غذای مقوی و هم چنین سالم انتخاب کنید و از مصرف زیاد نمک خودداری کنید زیرا ممکن است مصرف زیاد نمک پس از بوتاکس موجب کوچک شدن چشم گردد.
 • بعد از تزریق از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی به مدت یک هفته خودداری کنید.
 • یکی دیگر از این مراقبت ها این است که برای جلوگیری از تورم موقع خوابیدن باید سرتان بالاتر از بدنتان قرار داشته باشد زیرا پس از بوتاکس، تورم موجب کوچک شدن چشم می شود. بنابراین با رعایت این مسئله می توانید از بروز این اتفاق جلوگیری کنید.
 • به هیچ عنوان به طور مستقیم در برابر نور خورشید قرار نگیرید. در صورت حضور باید از عینک دودی و ضد آفتاب استفاده کنید.
 • اگر عوارض بیشتری را مشاهده نمودید آن را با پزشک خود در جریان بگذارید و درست مثل دستور پزشک خود جلو بروید.
 • قبل از تزریق اگر داروی مهمی را مصرف می کنید و یا بیماری خاصی دارید آن را با پزشکتان در میان بگذارید تا مانع ایجاد عارضه های جبران‌ ناپذیری شوید.
 • بهتر است قبل تزریق در مورد کلینیکی که قرار است این تزریق را برایتان انجام دهد تحقیق کنید که معتبر باشد تا بتواند رضایت شما را به خود جلب کند.
 • برای اینکه مانع به وجود آمدن مشکل پس از تزریق شوید بهتر است از انجام دادن ماساژ ناحیه تزریق شده پرهیز کنید.

خطر تزریق بوتاکس به اطراف چشم

زمانی که تزریق بوتاکس (botox) انجام شود بوتاکس به طرف اعصاب حرکت نموده و عملکرد اعصاب را مختل می‌ نماید. با مختل شدن اعصاب به علت تزریق بوتاکس اعصاب نمی توانند پیام به نواحی مختلف ارسال کنند. تزریق بوتاکس به علت نوع عملکردی که دارد می بایت حتما به کمک پزشک متخصص انجام گردد چرا که اگر بوتاکس بیشتر از اندازه به ناحیه مورد نظر تزریق گردد امکان دارد بوتاکس حرکت نماید و بر روی اعصاب زیادی تاثیر گذاشته و عملکرد اعصاب را از بین ببرد که این کار موجب ایجاد شدن خطر های جدی مثل کور شدن، کوچک شدن چشم و … پس از انجام تزریق بوتاکس می‌ گردد.

کاربردهای بوتاکس

یکی از مهم ترین راهکار های درمان کوچک شدن چشم ناشی از تزریق بوتاکس، صبوری و تحمل است تا زمانی که اثرات ناشی از بوتاکس از بین برود. تزریق بوتاکس فواید بسیار زیادی برای بهبود مشکلات چشمی دارد و ممکن است برخی از کسانی که مشکلات چشمی دارند برای درمان از این روش استفاده کنند، که از معروف ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع تنبلی چشم

 این بیماری اختلال در بینایی است که باعث می‌ شود تا چشم‌ ها در حال حرکت و متمرکز به هم باشند. این بیماری زمانی ایجاد می شود که عصب های دور چشم و یا مغز آسیب بینند.

 • پلک زدن بدون اختیار

ماهیچه‌ های اطراف چشم بعضی اوقات، در نزدیکی قسمت پلک می‌ توانند دچار مشکل شوند که این نوع بیماری پرش چشم نام دارد. میوکیمیا یا پرش چشم می تواند پلک بالا یا پایین را درگیر کند.

هزینه بوتاکس صورت

هزینه بوتاکس صورت متفاوت است و به عواملی چون مهارت متخصص، میزان بوتاکس مصرفی، ناحیه تزریق بستگی دارد؛ اما نکته مهم برای جلوگیری از عارضه ای چون کوچک شدن چشم باید حواستان باشد گول مراکز باقیمت پایین تر از حد معمول را نخورید!

مراقبت بعد از بوتاکس (موارد ضروری)

مراقبت بعد از بوتاکس:

 • از استفاده دارو هایی که پزشک تجویز نکرده خودداری نمایید‌.
 • از مصرف کردن سدیم اضافه اجتناب کنید چرا که سدیم باعث می شود تا  آب بدن کاهش یابد و پف زیر چشم زیاد تر شود.
 • در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد و اگر به مجبور به قرار گرفتن در نور آفتاب باشید از ضد آفتاب های مخصوص استفاده کنید.

سوالات درمورد کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس:

آیا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس حتما اتفاق می افتد؟

خیر این اتفاق فقط زمانی رخ می دهد که تزریق بوتاکس به شکل نادرست انجام گردد.

آیا کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس دائمی است؟

خیر. عوارض ناشی از تزریق بوتاکس موقتی می باشند و پس از گذشت ۴ تا ۷ هفته این عارضه به صورت کامل از بین می رود.

عوارض بوتاکس دور چشم چه مواردی می باشند؟

- کوچک شدن چشم در اثر بوتاکس
- افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس
- سر درد پس از تزریق بوتاکس
- مشکل در بینایی
- اختلال در پلک‌ زدن

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *