مزونیدلینگ صورت

مزونیدلینگ صورت

تکنیک های جوانسازی پوست روز به روز پیشرفته تر و جدید تر می شوند و با پیشرفت روش های جدید، کارایی و اثرگذاری این روش ها نیز بیشتر می شود. یکی از روش های بسیار موثر برای جوانسازی و از بین بردن لکه های روی پوست، مزوتراپی یا مزونیدلینگ صورت است. برای آشنایی کامل با این روش معجزه آسای جوانسازی صورت با ما همراه باشید.

مزونیدلینگ صورت چیست؟

مزونیدلینگ صورت (Mesoneedling) مشابه روش میکرونیدلینگ است؛ به این معنا که در این روش نیز از سوزن های ظریف و میکرو برای ایجاد زخم های ریز روی صورت استفاده می شود که این امر موجب تحریک سلول ها برای بازسازی و ترمیم خود و در نهایت کلاژن سازی خواهد شد. تفاوت آنها در این است که در تکنیک مزونیدلینگ صورت، مواد مغذی مانند انواع ویتامین‌‎ها، آنزیم‌‎ها و مواد معدنی به لایه مزودرم پوست، که در واقع لایه ی میانی پوست است، تزریق می شود. این فرآیند به تغذیه و تقویت مناسب پوست کمک شایانی می کند. این روش با دو عملکرد موثر یعنی تزریق مواد مغذی به پوست و افزایش خونرسانی به پوست، موجب بازسازی سلول های پوستی و در نهایت جوان تر شدن بافت پوست می شود. در مزونیدلینگ صورت، با توجه به مشکلات پوستی فرد و ناحیه ی تحت درمان، ممکن است از ترکیب مواد مغذی متفاوتی استفاده شود. این ترکیب توسط پزشک متخصص تعیین می شود. به طور معمول ترکیب این کوکتل شامل موارد زیر می باشد: انواع ویتامین هایی که برای رشد و سلامت پوست مورد نیاز هستند مانند ویتامین A،B،C،D؛  اسید آمینه که ترکیب اصلی موجود در پروتئین های کلاژن و الاستین است؛  مواد معدنی که تقویت کننده بافت پوست هستند؛ کوآنزیم ها که می توانند در بهبود بافت های آسیب دیده تاثیر داشته باشند.

روش انجام مزونیدلینگ صورت

 دستگاه مزونیدلینگ صورت، دارای یک سری می باشد که حاوی تعداد زیادی سوزن های نازک و ریز است، همزمان با فرو رفتن این سوزن ها در لایه مزودرم پوست، کوکتل مواد مغذی نیز توسط همین دستگاه به لایه ی میانی پوست تزریق می شود. عمق فرورفتن سوزن ها نیز با توجه به مشکلات پوستی فرد و ناحیه تحت درمان تعیین می شود. قابلیت تنظیم عمق نفوذ سوزن و مدت زمان توسط این دستگاه وجود دارد. با حرکت این دستگاه در امتداد پوست، سوزن های آن به طور معمول تا عمق حداکثر دو میلی‌متر نفوذ می‌کنند و زخم های ریزی را ایجاد می کنند.
به دلیل فرورفتن سوزن ها در بافت پوست، این روش برای افراد موجب درد و ناراحتی می شود. بنابراین حداقل 30 دقیقه قبل از انجام آن حتما از کرم های موضعی بی حس کننده مثل لیدوکائین روی پوست استفاده می شود.

کاربرد مزونیدلینگ صورت

این تکنیک درمانی برای جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد و همین طور دارای کاربردهای مختلفی می باشد از جمله موجب کاهش چین‎ و چروک های صورت می شود، باعث سفت شدن و بازگشت حالت ارتجاعی پوست می شود، برای رفع فرورفتگی و تیرگی دور چشم قابلیت استفاده دارد، پوست را روشن می کند، فرورفتگی‌ها و لکه های ناشی از جوش، آکنه و آفتاب سوختگی را از بین می برد، موجب کاهش سطح چربی پوست می شود بنابراین در درازمدت می تواند اثرات ضد جوش نیز داشته باشد.
به طور کلی از روش مزونیدلینگ برای رفع ترک‎های پوستی ناشی از بارداری یا کاهش وزن و درمان آلوپسی (شرایطی که باعث ریزش مو می‎‌شود) نیز استفاده می شود.

هزینه مزونیدلینگ صورت

برای اطلاع از قیمت هر جلسه مزونیدلینگ صورت با کلینیک تماس بگیرید. ممکن است در افراد مختلف تعداد جلسات متفاوتی برای به دست آورن نتایج مناسب، مورد نیاز باشد که این امر در هزینه تفاوت ایجاد خواهد کرد. همین طور ترکیبات کوکتل مورد استفاده نیز در هزینه مزونیدلینگ صورت تاثیرگذار است. انتخاب کلینیک زیبایی و پزشک متخصص نیز در قیمت اثرگذار هستند.

فواید مزونیدلینگ صورت

فواید مزونیدلینگ صورت
 • با استفاده از این روش می توان مواد مغذی مورد نیاز برای شادابی و جوانی پوست را مستقیما به لایه میانی پوست تزریق کرد.
 • با افزایش گردش خون و تحریک تولید کلاژن به صورت کاملا طبیعی، موجب ترمیم و بازسازی پوست می شود.
 • سوزن‌های تیتانیومی مورد استفاده در سری دستگاه مزونیدلینگ، کاملا مورد آزمایش قرار گرفته اند تا با ورود به پوست برای فرد حساسیت ایجاد نکنند.
 • این روش در مقایسه با سایر روش های جوانسازی پوست و با توجه به نتایج حاصله از آن، بسیار مقرون به صرفه می باشد.
 • قابلیت استفاده بر روی انواع پوست ها در نژادهای مختلف با رنگدانه های متفاوت را دارد.
 • روی نواحی حساس تری مانند دور چشم و دور دهان نیز قابلیت استفاده دارد.

مزونیدلینگ صورت برای جای جوش

از این روش می توان برای رفع اسکار جوش و آکنه استفاده کرد. وقتی که پوست توسط سوزن های ریز این دستگاه خراش داده می شود، بافت پوست تحریک می شود که به ترمیم خود بپردازد و سلول سازی و کلاژن سازی انجام دهد؛ سلول های جوان با سلول های پیر جایگزین می شوند. بنابراین در طی این فرآیند فرورفتگی هایی که در اثر جوش روی پوست ایجاد شده اند، توسط سلول های جدید پر می شوند.

مزونیدلینگ صورت برای منافذ باز پوست

کار منافذ پوست، کمک به تنفس پوست، دفع سموم پوست و رساندن روغن طبیعی پوست به آن برای حفظ رطوبت و لطافت طبیعی آن است. افرادی که پوست چرب تری دارند؛ منافذ بیشتری از پوست آنها باز می شود و گسترش می یابد. منافذ باز پوست روی صورت ظاهر زیبایی ندارند و معمولا نمی توان اینها را با هیچ کرم پودری پوشاند. اما تکنیک مزونیدلینگ صورت، می تواند با تحریک کلاژن سازی و کنترل چربی پوست، این منافذ را پر کند.

مزونیدلینگ صورت برای لک

روی پوست به دلایل مختلف ممکن است لکه هایی ایجاد شود. با استفاده از این تکنیک می توان لکه ها رو روشن کرد و از میزان تیرگی آن ها تا یکنواخت شدن با سایر قسمت های صورت کم کرد. از طرفی کوکتل های مواد مغذی نیز براساس نوع و شدت تیرگی لکه ها برای افراد مختلف متفاوت است.

مزونیدلینگ زیر چشم

برای استفاده از این تکنیک در ناحیه زیر چشم که حساس ترین و نازک ترین پوست بدن را دارد، از ریزترین سایز سوزن و با عمق نفوذ بسیار کمی استفاده می شود تا زخم های جزیی ایجاد کند.

چه کسانی نباید مزونیدلینگ صورت انجام دهند؟

این روش را هم مردان و هم زنان می توانند انجام دهند و محدودیتی در سن و جنس پوست ندارد. در این بین گروه های ذکر شده بهتر است از انجام این تکنیک خودداری کنند:

 • افراد دارای بیماری های خاص
 • افرادی که دارو های خاصی مصرف می کنند
 • افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپیرین مصرف می کنند
 • افراد دچار بیماری های نقص سیستم ایمنی بدن
 • افرادی که دارای آکنه یا تبخال فعال روی پوست هستند
 • وجود عفونت یا حساسیت در محل تحت درمان
 • افراد باردار یا شیرده

مزونیدلینگ صورت چند جلسه است؟

مزونیدلینگ صورت چند جلسه است

تعداد جلسات مزونیدلینگ صورت به عواملی از جمله به نوع پوست، سن، محل نیازمند درمان و سطح مشکلات پوست فرد بستگی دارد. فاصله جلسات میکرونیدلینگ صورت باید بین یک ماه تا یک ماه و نیم باشد تا پوست فرصت یابد که روند بهبودی و بازسازی خود را تکمیل کند. برای تعیین تعداد جلسات لازم نیز، پزشک قبل از شروع درمان طی یک جلسه مشاوره، در این مورد با افراد صحبت خواهد کرد. تعداد معمول جلسات برای بهترین نتیجه گیری بین 6 تا 8 جلسه می باشد.

مراقبت‌های قبل از مزونیدلینگ صورت

 • در جلسه مشاوره انتظار خود از کار درمانی را شرح دهید و مطمئن شوید که با این روش نتایج مورد انتظارتان به دست می آید. اگر بیماری خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می کنید، پزشک خود را مطلع سازید.
 • بهتر است حداقل دو هفته از تزریق بوتاکس یا ژل گذشته باشد تا اقدام به مزونیدلینگ صورت کنید.
 • از انجام هرکاری که پوست را حساس یا نازک کند از مدتی قبل خودداری کنید، مانند سولاریوم، اپیلاسیون، لیزر، لایه برداری و غیره.
 • حتما با صورت تمیز و بدون آرایش برای جلسه درمانی مراجعه کنید.
 • با مشورت پزشک خود مصرف داروهای رقیق کننده خون را از چند روز قبل متوقف کنید.

مراقبت‌های بعد از مزونیدلینگ صورت

دوران نقاهت مزونیدلینگ صورت بسیار کوتاه است و در مدت نهایت 10 روز، پوست شما کاملا طبیعی می شود و هیچ اثری از زخم ها یا جای آن ها روی پوست دیده نمی شود. سعی کنید در این مدت به اصول مراقبتی پایبند باشید تا هم نتایج بهتری دریافت کنید و اثرات روش درمانی، ماندگاری بیشتری پیدا کنند.

 • بین یک تا دو روز بعد، به محل درمان آب نزنید. از استحمام و استخر رفتن در این مدت خودداری کنید.
 • از کرم های ترمیم کننده ای که پزشک تجویز کرده است، روزانه دو مرتبه استفاده کنید.
 • روی صورت تان مواد شوینده نزنید و در صورت نیاز مواد شوینده بسیار ملایم استفاده کنید.
 • برای چند روز بعد از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید. بعد از آن هم از کرم های ضد آفتاب مناسب با پوست تان استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض گرد و خاک و آلودگی خودداری کنید.
 • از خاراندن و ماساژ دادن ناحیه درمان خودداری کنید.
 • برای حفظ آب بدن و کمک به روند ترمیم، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • بین یک تا دو روز بعد از مواد آرایشی روی صورت تان استفاده نکنید.
 • می توانید برای کاهش تورم و قرمزی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • از انجام ورزش ها و فعالیت های سنگین که موجب افزایش گردش خون می شوند خودداری کنید.
 • با مشورت پزشک، داروهای مسکن و ضد التهابی مصرف کنید.

ماندگاری مزونیدلینگ صورت

ماندگاری مزونیدلینگ صورت

نتایج یک دوره درمانی ممکن است بین 3 ماه تا 6 ماه بسته به جنس پوست و سطح مشکلات آن ماندگار باشد. برای به دست آوردن بهترین نتایج حاصل از مزونیدلینگ صورت، بهتر است دوره ی درمان را تکمیل کنید. بعد از تکمیل دوره ی درمان و همین طور رعایت نکات مراقبتی، امکان ماندگاری بیشتر نتایج نیز وجود دارد.

عوارض مزونیدلینگ صورت

این یک روشی کم تهاجمی و ایمن می باشد با این وجود به دلیل ایجاد زخم های متعدد ریز روی پوست، معمولا صورت به شدت دچار تورم، قرمزی و کبودی می شود. می توانید برای کاهش این موارد از کمپرس یخ استفاده کنید؛ هرچند باید تا بهبودی کامل زخم ها صبور باشید که برای افراد مختلف با توجه به شرایط بدن شان متفاوت خواهد بود و بین چند روز تا یک هفته طول می کشد. سوزش و خارش طبیعی است و نشان دهنده شروع فعالیت ترمیم و بازسازی پوست است و معمولا بعد از چند روز از بین می رود.
یکی از عوارض شایع مزونیدلینگ صورت، ایجاد تیرگی و لکه روی پوست است که اینها در واقع تجمعی از سلول های مرده است که روی پوست به صورت تیرگی به نظر می رسند. نگران نباشید این موارد نیز بعد از مدتی به صورت پوسته پوسته در می آید و به طور کامل می ریزد و پوست زیر آنها که در واقع شامل سلول های جوان پوستی است، بسیار لطیف و روشن می باشد.

جمع بندی درباره مزونیدلینگ چیست

مزونیدلینگ صورت یکی از روش های بسیار جدید جوانسازی صورت می باشد. در این روش با استفاده از سوزن های ریز، زخم های سطحی روی پوست صورت ایجاد می شود که در مسیر بهبود این زخم ها، سلول های جوان جایگزین سلول های پیر می شوند، کلاژن و الاستین برای ترمیم بافت پوست تولید می شوند و بافت پوست جوان و روشن می شود. با رعایت اصول مراقبتی و اصلاح سبک زندگی خود می توانید تا ماه ها اثرات این روش را روی پوست خود مشاهده کنید.

پرسش و پاسخ درباره مزونیدلینگ صورت چیست:

آیا مزونیدلینگ صورت درد دارد؟

به این دلیل که سوزن ها به پوست وارد می شوند، فرد در هنگام انجام عمل، احساس درد و ناراحتی خواهد داشت که با استعمال کرم های بی حس کننده روی پوست، احساس درد کاهش پیدا می کند. تا چند ساعت بعد از مزونیدلینگ صورت نیز ممکن است فرد کمی احساس درد جزئی در ناحیه درمان شده داشته باشد که معمولا بعد از این مدت به طور کامل رفع می شود.

5/5 - (2 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *