مراقبت بعد از بوتاکس: ورزش، نماز خواندن و حرکات صورت

مراقبت بعد از بوتاکس: ورزش، نماز خواندن و حرکات صورت

بوتاکس راه حلی برای رفع نمودن چین و چروک ها می باشد و برای رسیدن به بهترین نتیجه در این راه باید توصیه ها و مراقبت های پس از بوتاکس را به نحو احسن انجام داد. از این مراقبت ها می توان به ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس اشاره نمود. در این مقاله ما قصد داریم شما را با ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

فیلم توضیحات مراقبت بعد از بوتاکس از زبان پزشک

تعریف بوتاکس پیشانی

بوتاکس پیشانی یک روش درمانی تزریقی می باشد که در آن از نوروتوکسین استفاده می شود، که از باکتری به اسم کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می گردد. در تزریق بوتاکس، مقدار رقیق شده این سم از انقباض ماهیچه ها پیشگیری می نماید. این همان چیزی می باشد که به رفع شدن چین و چروک ها کمک می کند تا شدت این چین و چروک ها کمتر شود و حتی در موارد زیادی به صورت کامل از بین می روند.

مراقبت بعد از بوتاکس

یک سری باید ها و نباید هایی وجود دارد که بعد از بوتاکس می بایست رعایت شود مثل ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس که در ادامه به توضیح این مراقبت ها می پردازیم.

مراقبت بعد از بوتاکس
 • یک روز بعد از بوتاکس ورزش نکنید.

اگر نمی خواهید سم را به دیگر قسمت های بدن خود پخش کنید تا ۲۴ ساعت بعد از بوتاکس ورزش نکنید. چرا که ورزش کردن بعد از بوتاکس می تواند اثربخشی آن را در جایی که بوتاکس تزریق شده کاهش دهد و هم چنین خطر کبودی را افزایش می دهد.

 • نماز خواندن بعد از بوتاکس

برای نماز خواندن پس از بوتاکس توصیه می شود تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس به صورت نشسته نماز بخوانید و مهر را به پیشانی خود بچسبانید.

 • وضو گرفتن بعد از بوتاکس

بهتر است تا یک روز به صورت خود آب نزنید چرا که ممکن است نتیجه های درمان را متاثر کند. ولی در صورتی که برای وضو گرفتن بعد از بوتاکس اصرار می کنید، آب ولرم را آهسته به صورت خود بزنید. توجه داشته باشید که از لمس کردن محکم پوست خودداری نمایید.

 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما موجب افزایش فشار خون و هم چنین کبودی می گردد. بنابراین برای جلوگیری از کبودی بهترین راه حل این است که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری نمایید.

 • استحمام پس از تزریق بوتاکس

توصیه می‌شود برای ایمنی بیشتر متقاضی  از تا دو روز حمام نرود. استحمام کردن پس از تزریق بوتاکس شرایط خاصی را دارد و با توجه به این شرایط متقاضی کمتر دچار مشکل می گردد.

 • با آب داغ استحمام نکنید.

توصیه می شود پس از تزریق بوتاکس از ماندن در وان حمام و استحمام با آب داغ پرهیز نمایید. چرا که فشار زیاد و دمای بالا آب موجب تغییر کردن حالت بوتاکس می شود.

 • چند ساعت اول بعد از بوتاکس دراز نکشید.

امکان دارد بعد از تزریق بوتاکس کمی احساس درد یا خستگی کنید، ولی باید تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس از دراز کشیدن خودداری نمایید. خم شدن و یا دراز کشیدن موجب پخش شدن سم می شود و منجر به کبودی در محل تزریق می‌ گردد.

 • تا یک روز پس از تزریق بوتاکس از انجام اصلاح صورت خودداری کنید.

اصلاح صورت پی از بوتاکس از سایر نکات در مراقبت‌ های پس از تزریق بوتاکس می باشد، توصیه می شود تا یک روز پس از تزریق بوتاکس اصلاح صورت انجام نشود زیرا فشار، جریان خون را در محل تزریق بوتاکس افزایش می دهد و موجب حرکت مواد بوتاکس به سایر نواحی می گردد.

 • غذا خوردن بعد از بوتاکس

در مورد غذا خوردن بعد از بوتاکس توصیه خاصی نشده است تنها توصیه این است که پس از تزریق بوتاکس نباید چیزی را خورد که موجب رقیق شدن خون گردد. به صورت کلی می توان گفت که بعد از تزریق بوتاکس مواردی را که در ادامه ذکر می کنیم مصرف نشود.
تا سه روز قبل و سه روز بعد از تزریق بوتاکس  از مصرف الکل پرهیز کنید.
 یک هفته پس از تزریق بوتاکس از مصرف دارو هایی مانند آسپرین، ژلوفن و … پرهیز نمایید.
از مصرف غذا های پر نمک به علت وجود ماده سدیم که باعث شدت یافتن کبودی و ورم می گردد، پرهیز کنید.
پس از بوتاکس برای افزایش ماندگاری آن آب زیاد بنوشید.

مصرف زیاد آب موجب ماندگاری هر چه بیشتر بوتاکس می گردد بنابراین توصیه می شود پس از تزریق بوتاکس آب زیادی مصرف کنید.

 • از انجام ماساژ صورت تا یک روز پس از تزریق بوتاکس خودداری نمایید.

بهتر است تا یک روز پس از تزریق بوتاکس از انجام ماساژ پوست صورت و فشار آوردن به آن خودداری کنید.

 • شنا کردن بعد از تزریق بوتاکس

در صورتی که به شنا کردن علاقه داشته باشید توصیه می کنیم تا یک روز پس از تزریق بوتاکس از رفتن به استخر پرهیز کنید ولی در صورتی که یک شنا گر حرفه‌ ای پی باشید، می بایست بیشتر صبر کنید زیرا شنا از جمله ورزش‌ هایی می باشد که موجب افزایش سرعت جریان خون می شود و این موضوع پس از تزریق بوتاکس امکان دارد عوارض جانبی را برایتان ایجاد کند. بنابراین در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس به استخر رفتید، می بایست دقت کنید تا به ناحیه تزریق شده فشاری وارد نشود. هم چنین از قرار گرفتن در معرض آب بسیار گرم یا آب بسیار سرد و هم چنین رفتن به سونا نیز خودداری کنید.

لازم به ذکر است که شنا نیز ممکن است یک فعالیت سنگین ورزشی باشد. بنابراین توصیه می شود تا دو هفته بعد از تزریق بوتاکس، شنا کردن را کنار بگذارید.

همچنین درباره مراقبت قبل و بعد از بوتاکس زیر بغل نیز بخوانید.

مدت زمان لازم‌ برای انجام مراقبت ها بعد از بوتاکس

بوتاکس یکی از بهترین روش‌ های درمانی در بین افراد معروف می باشد. این روش درمانی به سرعت انجام می شود و بعد از انجام آن به استراحت و دوره نقاهت نیازی نیست. نتایج تزریق بوتاکس فقط بعد از چند روز خود را به نمایش می گذارند. بوتاکس در واقع دارویی می باشد که به عضلات بین ابرو ها، پیشانی یا اطراف چشم تزریق می گردد. پس از تزریق، راه ورود هر پیام عصبی به عضله بسته شده و در نهایت فعالیت ماهیچه‌ ای که موجب تشکیل چین و چروک در پوست می‌ شوند پایین می آید.
نتایج نهایی تزریق بوتاکس حداکثر تا ۳۰ روز قابل مشاهده خواهد بود و تا ۳ الی ۴ ماه باقی می ماند.
در مورد مدت زمان لازم برای انجام مراقبت ها باید گفت که سه روز اول بعد از تزریق بوتاکس، رعایت کردن مراقبت ها بسیار ضروری می باشد چرا که در سه روز اول بوتاکس تازه به بدن تزریق شده و امکان حرکت و پخش شدن آن زیاد می باشد، بنابراین برای پیشگیری از پخش شدن بوتاکس باید حتما مراقبت ها را جدی بگیرید.

عوارض ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس

عوارض ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس

با توجه به اینکه در ورزش کردن ضربان قلب افزایش می یابد و این افزایش ضربان قلب منجر به کبودی نواحی تزریق شده می شود بنابراین توصیه می شود که پس از تزریق بوتاکس تا مدت زمانی که پزشک تعیین کند از انجام ورزش های شدید خودداری شود هم چنین درمورد نماز خواندن پس از بوتاکس توصیه می شود که به صورت نشسته نماز خوانده شود چرا که پس از بوتاکس پزشک توصیه می کند که از خم شدن پرهیز گردد.

نحوه تزریق بوتاکس

بوتاکس یک روشی ایمنی و غیر تهاجمی می باشد که پزشک آن را در مطب با تجهیزات کامل و یا کلینیک معتبر به صورت سرپایی و بدون ایجاد شدن هیچ گونه برشی تزریق می نماید. نحوه تزریق به این شکل است که طبق این روش سوزنی ظریف و باریک به زیر پوست وارد می شود که پس از این پروسه برای پایین آ‌وردن درد می توان از کمپرس یخ برای رفع درد و سوزش استفاده نمود. این عمل به هیچ گونه آمادگی قبل از تزریق نیاز ندارد و فقط پزشک باید پرونده سلامت جسمی و روحی متقاضی را بررسی کند. چرا که این تزریق غیر جراحی بوده و در نهایت متقاضی پس از تزریق بوتاکس می تواند به فعالیت های روزمره خود بپردازد و به استراحت و بستری شدن نیازی ندارد. توصیه می شود که در جلسه های اول پزشک از دوز های پایین برای تزریق استفاده کند تا واکنش بدن متقاضی را ارزیابی کند ولی در جلسه های بعدی در صورت نیاز بودن میزان دوز آن مقداری بیشتر گردد.

نحوه کنترل درد و ناراحتی پس از تزریق بوتاکس

 • استفاده از کمپرس یخ

برخی از متقاضیان از کمپرس یخ یا کمپرس های خنک قبل و بعد از تزریق بوتاکس برای کنترل درد استفاده می کنند. دقت کنید که درد بوتاکس کاملا قابل تحمل می باشد ولی در صورتی که ناحیه تزریق شده کبود یا متورم شود و موجب اذیت متقاضی گردد، متقاضی می تواند از کمپرس یخ استفاده کند.

 • استفاده از مسکن ها پس از تزریق بوتاکس

پارلاستامول یا استامینوفن را می توان قبل و پس از تزریق بوتاکس به عنوان مسکن استفاده نمود اما از مصرف مسکن های ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین پرهیز کنید چرا که این مسکن ها موجب رقیق شدن خون و در نهایت موجب افزایش کبودی می گردند. لازم به ذکر است که همیشه پزشک را از دارو هایی که پیش از تزریق استفاده می کردید آگاه نمایید.

درمان های پوستی پس از بوتاکس

 از اصلی ترین و مهم ترین عواملی که در بهبود یک بیماری یا سرعت بخشیدن بهبود بیماری تاثیر می گذارد آرامش است. اکنون اگر می خواهید پس از تزریق بوتاکس، بوتاکس زمان کافی برای نشستن در عضلاتتان را داشته باشد و هم چنین به بهترین نتیجه پس از تزریق بوتاکس برسید، یک روز پس از تزریق بوتاکس حتما استراحت کنید و هم چنین یک روز را برای آرامش خود برنامه ریزی نمایید. توصیه می شود از هر گونه درمان پوستی مثل فیشیال، پرکننده های پوستی، اسکراب های لایه بردار یا ماساژ دادن صورت خود پس از تزریق بوتاکس خودداری نمایید. چرا که زمان زیادی برای انجام این کار ها وجود دارد، کلی بعد از بوتاکس، می بایست روی بهتر شدن و بهبودی کامل در خانه تمرکز نمایید و مطمئن گردید که تزریق ها حدالامکان موثر می باشند. بعد از گذشتن روز اول، می توانید به انجام درمان های پوستی بپردازید، ولی برای دست یافتن به نتیجه بهتر، حداقل یک یا دو هفته باید صبر کنید.

منبع: aftercare botox

سوالات در مورد ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس:

آیا ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس باعث بروز عوارض می شود؟

در صورتی که ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس طبق اصول انجام نگردد منجر به عوارض جبران ناپذیر می شود در این مقاله به صورت کامل در این مورد و شیوه های صحیح ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس توضیح داده شده است.

اهمیت رعایت کردن مراقبت هایی از جمله ورزش و نماز خواندن بعد از بوتاکس به چه اندازه است؟

با توجه به اینکه در صورت عدم‌ رعایت مراقبت ها علاوه بر اینکه به نتیجه دلخواه خود نخواهید رسید بلکه به عوارض نیز دچار می شوید بنابراین رعایت کردن مراقبت ها پس از تزریق بوتاکس از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

تزریق بوتاکس دارای دردی بسیار جزئی می باشد که این درد قابل تحمل است.

5/5 - (6 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *