نکات قبل از لیزر موهای زائد

نکات قبل از لیزر موهای زائد

روش های مختلفی برای از بین بردن موهای زائد بدن در طول سالها رواج پیدا کرده اند. اکثر این روش ها موقتی، دردناک و گاهی اوقات همراه با عوارض جانبی بسیاری بودند. در چندین سال اخیر، با گسترش روش لیزر موهای زائد، بسیاری از افراد به این روش علاقمند شدند. نکات قبل از لیزر موهای زائد باید رعایت شوند تا بتوانید برای جلسه لیزر با آمادگی کامل مراجعه کنید و در نهایت از لیزر درمانی نتایج بهتر و ماندگارتری را بگیرید. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا این نکات را با شما در میان بگذاریم.

لیزر موهای زائد

در این روش از اشعه لیزر که در واقع از جنس نور می باشد؛ برای حذف ریشه مو استفاده می‌شود. با جذب اشعه لیزر توسط رنگدانه یا ملانین موجود در مو، انرژی نور به گرما تبدیل می شود و فولیکول‌های مو را می سوزاند. با این اتفاق، رشد فولیکول های مو متوقف می شود یا به تاخیر می افتد. همه افراد می توانند این روش را برای همه قسمت های بدن خود استفاده کنند اما افرادی که پوست روشن تر و تار مو ضخیم تری دارند، نتایج بهتر با ماندگاری بیشتری از این روش درمانی به دست می آورند.

مهم‌ترین نکات قبل از لیزر موهای زائد

مهم‌ترین نکات قبل از لیزر موهای زائد
 • از یک روز قبل از جلسه لیزر موهای زائد، با استفاده از تیغ یا ماشین اصلاح، پوست خود را کاملا به طوری که هیچ مویی باقی نماند، اصلاح کنید. حذف کامل ساقه های مو، باعث می شود که اثربخشی لیزر افزایش یابد و احتمال خطر سوختگی کاهش یابد.
 • دقت داشته باشید که از یک ماه قبل از جلسه لیزر موهای زائد از هیچ‏گونه روشی که موجب کنده شدن کامل ریشه ی مو شود مانند اپیلاسیون با دستگاه، بند انداختن، وکس و غیره استفاده نکنید. در آوردن کامل ریشه ی مو موجب می شود که لیزر بی اثر شود؛ چراکه فولیکولی در پوست باقی نمی ماند که توسط لیزر سوزانده شود.
 • روش لیزر موهای زائد موجب تحریک نسبی پوست می شود، هرچند این تحریک کاملا سطحی است. بنابراین از مهم ترین نکات قبل از لیزر موهای زائد که بایستی در نظر بگیرید این است که از هرگونه روش یا ماده ای که موجب تحریک پوست شوند؛ پرهیز کنید مانند موارد زیر:
 • از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم از حدود یک ماه قبل از جلسه لیزر خودداری کنید. این کار با حساس و نازک کردن پوست، موجب ایجاد التهاب یا حتی سوختگی در هنگام لیزر می شود.
 • از کرم یا ماده ی لایه ‏بردار که موجب نازک شدن پوست در محل انجام لیزر شود؛ استفاده نکنید.
 • از هیچ گونه عطر و ادکلن در ناحیه ای که قصد لیزر دارید، استفاده نکنید.
 • افرادی که بعضی اختلالات با منشا هورمونی دارند ممکن است نتایج خوبی از لیزر موهای زائد نگیرند، اختلالاتی مانند کیست تخمدان، نازایی، بیماری‏های تیرویید، پریود نامنظم و دیابت که بهتر است حتماً قبل از شروع جلسات با پزشک معالج خود در این باره مشورت کنید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما قبل از شروع جلسات لیزر، با پزشک خود در میان بگذارید.
 • همین طور مصرف بعضی از داروها و مکمل های غذایی موجب تحریک رشد بیشتر موها می شود که باید در طول دوره ی درمان لیزر موهای زائد، مصرف نشوند. در این باره نیز با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت داشتن هرگونه بیماری‏‌های فعال پوستی مانند اگزما، کهیر، زگیل، هرپس (تبخال) و جوش فعال در ناحیه مورد نظر، باید تا بهبودی این عارضه ها از انجام لیزردرمانی خودداری کنید.
 • می توانید 30 تا 60 دقیقه قبل از انجام لیزر، از کرم های بی‏ حسی استفاده کنید و سپس ناحیه مورد نظر را باید کاملاً بشویید و خشک کنید.
 • اگر قصد انجام لیزر در ناحیه صورت را دارید؛ در هنگام مراجعه جلسه درمانی، صورت خود را کاملا بشویید و از کرم پودر های آرایشی استفاده نکنید.
 • دقت کنید که تکنسین زیبایی پرب لیزر را کاملا تمیز کرده باشد، در بعضی مراکز نیز از روکش های مخصوص پروب استفاده می کنند. رعایت این گونه نکات بهداشتی، در جلوگیری از گسترش عفونت بسیار تاثیر گذار است.
 • قبل از لیزر، تتو انجام ندهید. نواحی از پوست که تتوهای بزرگی دارند، قابلیت انجام لیزر ندارند.
 • اگر در ناحیه ای که قصد انجام لیزر دارید، قبلا ژل، فیلر یا بوتاکس تزریق کرده باشید باید بین 2 هفته تا یک ماه از آن گذشته باشد. همین طور دو هفته بعد از انجام لیزر، اقدام به تزریق ژل و فیلر و بوتاکس در ناحیه مورد نظر کنید.
 • در دوران پریودی، تداخلی با انجام لیزر موهای زائد بدن وجود ندارد و از اثرگذاری آن کم نمی کند. برای رعایت موارد بهداشتی بهتر است لیزر ناحیه بیکینی را تا پایان دوره ی پریودی به تعویق بیندازید.
 • برای جلوگیری از آسیب به چشم ها می توانید از عینک های مخصوصی که در کلینیک در اختیارتان قرار می گیرد، استفاده کنید. به خصوص اگر لیزر در نواحی اطراف چشم انجام می گیرد حتما به این نکته توجه کنید.

بسیاری از مراکز مجوز و تایید های بهداشتی لازم برای انجام لیزر موهای زائد را ندارند مانند آرایشگاه ها، بسیاری از افراد نیز بدون دیدن دوره های تخصصی و تنها با خرید دستگاه لیزر، اقدام به لیزر موهای زائد می کنند. بنابراین یکی از نکات قبل از لیزر موهای زائد که باید در نظر داشته باشید؛ دقت در انتخاب مرکز زیبایی و همین طور تکنسین زیبایی می باشد. 

چند روز قبل از لیزر باید شیو کرد؟

چند روز قبل از لیزر باید شیو کرد

شیو قبل از لیزر موهای زائد از اهمیت بالایی برخوردار است، با حذف ساقه مو از سطح پوست، فولیکول مو در دسترس اشعه لیزر قرار می گیرد و با سرعت بیشتری، ملاتونین با جذب اشعه لیزر، می تواند گرما را جذب و به فولیکول مو منتقل کند. بهترین زمان شیو کردن قبل از لیزر موهای زائد، 24 ساعت قبل از جلسه لیزر می باشد. در این مدت، پوست فرصت دارد که استراحت کند، در صورت ایجاد زخم و خراش در هنگام شیو کردن، پوست فرصت دارد که ترمیم یابد و التهاب را بر طرف کند و از طرفی در مدت 24 ساعت هنوز ساقه مو شروع به رشد نکرده است.

برای لیزر چی بپوشم؟

این سوال ممکن است برای بسیاری از مراجعان پیش آید، بهتر است لباسی بپوشید که به راحتی بتوانید با کنار زدن، دسترسی به پروب لیزر را فراهم کنید. بهتر است لباس گشاد باشد و ترجیحا لباس های تنگ نپوشید. چون در هنگام لیزر از ژل های مخصوص استفاده می شود و اثرات ژل روی پوست تنها با دوش گرفتن، کاملا برطرف می شوند؛ ممکن است پوشیدن لباس تنگ مشکل باشد. همین طور به دلیل استفاده از کرم های بی حسی قبل از لیزر، بهتر است از لباس های گشاد استفاده کنید. دامن یک انتخاب خوب برای جلسات لیزر موهای زائد پا می باشد.

قبل از لیزر بیکینی چه کنیم؟

24 ساعت قبل از لیزر بیکینی، به صورت کامل با استفاده از ژیلت، ناحیه را شیو کنید. قبل از مراجعه به جلسه درمانی، استحمام کنید و از شوینده های دارای PH مناسب این ناحیه، استفاده کنید. رعایت بهداشت کامل برای لیزر ناحیه بیکینی بسیار با اهمیت است. از روغن، لوسیون، کرم یا مواد شیمیایی معطر در ناحیه استفاده نکنید. پوست این ناحیه بسیار حساس است و استفاده از مواد شیمیایی قبل از لیزر، موجب تحریک پوست این ناحیه و بالا بردن احتمال سوختگی می‌شود.
در صورت استفاده از کرم های بی حس کننده، بعد از نیم ساعت حتما کرم به صورت کامل شسته شود که باقیمانده کرم باعث سوختگی در هنگام لیزر نشود و همین طور طولانی شدن زمانِ ماندن کرم روی پوست، باعث می شود که تا چند ساعت ناحیه بی حس شود و احساس ناخوشایندی به فرد منتقل شود.

قبل از لیزر صورت چه کنیم؟

قبل از لیزر صورت، در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید تا پوست آفتاب سوخته نشود. برای شیو صورت از تیغ یا ژیلت استفاده کنید و وکس یا بند انداختن انجام ندهید. با صورت تمیز و کاملا بدون آرایش مراجعه کنید.

قیمت لیزر کل بدن چقدر است؟

عوامل زیادی در تعیین قیمت لیزر کل بدن و موهای زائد نقش دارند از جمله حجم و تراکم موها، تعداد جلسات موردنیاز و نوع دستگاه مورد استفاده و سطح تکنولوژی آن، کلینیک و تجهیزات آن. بهتر است برای اطلاع از قیمت هر جلسه لیزر موهای زائد به کلینیک مراجعه کنید.

جمع بندی نکات قبل از لیزر موهای زائد

رعایت نکات قبل از لیزر موهای زائد را فراموش نکنید. با وجودی که تصور می شود که لیزر موهای زائد روش آسان و بدون عوارضی می باشد، اما عدم توجه به بعضی از نکات قبل از لیزر موهای زائد می تواند موجب بروز مشکلات بهداشتی و عوارضی مانند سوختگی شود. توصیه می شود برای لیزر موهای زائد در انتخاب مرکز مناسب دقت کنید.

پرسش و پاسخ نکات قبل از لیزر موهای زائد:

عوارض لیزر موهای زائد چیست؟

این روش عوارض جانبی خاصی ندارد، در موارد بسیار نادر احساس سوزش پوست، تورم ناحیه و قرمزی دیده شده است که معمولا در عرض مدت کوتاهی برطرف شده اند.

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *