آر اف بهتره یا هایفو؟ تفاوت‌ها و شباهت‌ها

آر اف بهتره یا هایفو؟ تفاوت‌ها و شباهت‌ها

یک واقعیت انکار ناپذیر این است که زمانی که به سن 25 سالگی می رسیم، تولید کلاژن بدن رو به کاهش می گذارد. به صورت کلی می توان گفت که، سطح کلاژن می تواند هر سال حدود دو درصد کاهش یابد. دو عامل اصلی که میزان کاهش شدید کلاژن را تعیین می کنند سبک زندگی و ژنتیک هستند. خوشبختانه، درمان‌ های بدون خطر و مؤثری هستند که بتوان به کمک آن ها به پوستی جوان و سفت دست یافت از جمله این درمان ها را می توان به هایفو  و آر اف اشاره کرد، اما سوال اینجاست که آر اف بهتره یا هایفو؟ برای یافتن پاسخ این سوال در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

آر اف بهتره یا هایفو؟

هر دو این روش های درمانی از فناوری های متفاوتی برای گرم نمودن بافت های عمیق پوست استفاده می نمانید. تفاوت این دو در این است که هایفو انرژی فرا صوت کسری شدید تر و دقیق تر را برای رفتن به لایه عضله ارائه می نماید، در حالی که آر اف طبق استراتژی گرمایش حجیم هست.

از دیگر تفاوت های هایفو و آر اف این‌ است که هایفو به عمق بیشتری از درون و فراتر از درم رفته و به عضله می رسد ولی آر اف به اندازه هایفو به عمق نمی رود و روی لایه های اپیدرم تمرکز کرده و بیشتر از درم عمیق نمی رود. و به همین علت هایفو موثر تر از آر اف عمل می کند.

هایفو به صورت کلی به عنوان یک درمان منفرد انجام می گردد، ولی در آر اف امکان دارد به چند جلسه درمان نیاز باشد. تعداد دقیق جلسه های درمان هر کدام از این درمان ها به عواملی مانند نوع دستگاه مورد استفاده، شرایط پوستی فرد مثل کشش فعلی و ژنتیک فرد وابسته است. در ادامه به صورت کامل به توضیح هر یک از این دو روش درمانی می پردازیم.

هایفوتراپی صورت چیست؟

یکی از روش های غیر تهاجمی و تکنولوژی جوانسازی پوست، هایفوتراپی صورت می باشد که در آن امواج فرا صوت به کار می روند این امواج ایمن می باشند به طوری که از این امواج در سونوگرافی برای دیدن جنین در شکم مادر استفاده می نمایند.

 • کاربرد های هایفوتراپی

یکی از عالی ترین دستگاه های جوانسازی پوست هایفوتراپی می باشد که این روش کم تهاجمی بوده تاثیرات و کاربرد های زیادی در علم پزشکی دارد. از هایفوتراپی علاوه بر جوانسازی پوست برای درمان تومور های سرطانی نیز از استفاده می شود.

هایفوتراپی به صورت کلی سه کاربرد اصلی دارد:

 • لیفت گردن و دکلته و صورت

برای درمان افتادگی و شلی پوست و رفع چین و چروک از هایفوتراپی استفاده می شود. هم چنین از این روش در موارد دیگر از جمله رفع خط اخم و پیشانی، رفع چین های پنجه کلاغی، رفع افتادگی گونه ها و…  استفاده می شود.

 • نتایج و مزایا ی هایفوتراپی

به صورت کلی تقریبا همه ی روش های جراحی جوانسازی پوست و بدون جراحی نتیجه های موقتی دارند. میزان ماندگاری اثرات بعضی روش ها حدود ۳ یا ۴ سال و برخی نیز حدود چند ماه می باشد. حدود ۲۰ درصد نتیجه های هایفوتراپی پس از جلسات درمانی خود را نشان می دهند. سایر اثرات هایفوتراپی با گذشت طی ۲ تا ۳ ماه قابل مشاهده خواهند بود.

 • نقاهت، عارضه ها و خطر های هایفوتراپی

هایفوتراپی تقریبا یک روش بدون عارضه بوده و کم خطر می باشد اگر هنگام درمان احساس درد کردید می توانید قبل از درمان از کرم های بی حس کننده و یا از مسکن استفاده کنید.

این درمان به استراحت نیازی ندارد و پس از اتمام جلسه درمانی می توانید بلافاصله مشغول کار های روزانه خود شوید.

عارضه های این درمان نیز موقتی هستند و ممکن است قرمزی و ورم را پس‌ از درمان تجربه و احساس کنید که این موارد از عارضه های طبیعی می باشند.

آر اف فرکشنال چیست؟

آر اف فرکشنال یکی از بهترین دستگاه های جوانسازی پوست است که در این دستگاه از امواج رادیو فرکانسی استفاده می شود. این امواج، امواجی ایمن هستند که در تلویزیون، موبایل، دستگاه مایکروویو و سایر ابزار آلات که روزمره با آن‌ ها سر و کار داریم استفاده می گردند. آر اف مورد تایید سازمان غذا و دارو است.

 • کاربرد های آر اف

آر اف به علت اثر های بسیار مفیدی که بر پوست دارد، کاربرد های زیادی دارد. امواج رادیو فرکانسی می‌ توانند موجب سفت نمودن پوست، تحریک کردن کلاژن سازی، بهبود دادن جای زخم، آکنه و ترک‌ های پوستی و هم چنین کاهش منافذ پوستی گردند.

بعضی از کاربرد های آر اف عبارتند از:

 1. بهبود دادن افتادگی پوست
 2. درمان کردن جای زخم، آکنه، ترک و هم چنین آکنه‌ ی کیستی
 3. کاهش دادن منافذ باز و خط های ظریف پوست
 4. یک دست نمودن رنگ و بافت سطحی پوست
 • انواع روش‌ های آر اف

آر اف سابقه‌ ای طولانی در میان روش‌ های جوانسازی پوست را دارد و یکی از منحصر به فرد ترین دستگاه های جوانسازی پوست به حساب می آید. ولی امروزه دو شکل رایج از روش آر اف یعنی روش های میکرونیدل و کونتراج در دسترس می باشند.

 • نتایج و مزایای استفاده از آر اف

برخی از نتایج آر اف بلافاصله پس از جلسه درمانی قابل مشاهده هستند و بعضی از نتایج نیز با گذشت زمان ایجاد می‌ شوند. علت این می باشد که در این روش‌ ها جوانسازی پوست به کمک تحریک نمودن فرآیند‌ های ترمیمی پوست انجام می شود. یعنی کاری می‌ کنیم که تولید کلاژن و دیگر پروتئین‌ های ساختار پوست بیشتر شوند. علت تاخیر در مشاهده نتایج هم این است که فرآیند‌ های ترمیمی پوست به زمان زیادی نیاز دارند. ولی به صورت کلی پیدایش تأثیر های آر اف از دو هفته تا سه ماه پس از جلسه درمانی ادامه دار است.

هر جلسه درمانی آر اف حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه طول می‌ کشد، این روش درمانی بدون درد است ولی احتمالا احساس کمی گرمی در پوست خود کنید.

 • دوران نقاهت، عوارض و خطرات آر اف

امواج رادیو فرکانسی به اندازه ای بدون خطر هستند که اکثرا در کل دستگاه‌ های اطراف ما موجود هستند. اگر این امواج ایمن نبودند، به هیچ عنوان اجازه‌ ی استفاده‌ کردن از آن‌ ها در تلویزیون یا سایر دستگاه ها داده نمی‌ شد.

مهم‌ ترین خطر روش آر اف سوختگی هست. اگر پزشک و اپراتور از تخصص و مهارت کافی برخوردار نباشند، احتمال این خطر افزایش می یابد.

عوارض طبیعی آر اف شامل قرمزی و تورم می باشند که بعد حدود ۱ تا ۳ روز بر طرف می گردند.

شباهت هایفوتراپی و آر اف

شباهت‌ این دو درمان در این‌ است که هر کدام از این درمان ها کاملا طبیعی و واقعی و دائمی می باشند و از هر دو درمان به جهت سفت نمودن پوست استفاده می شود و یک شباهت دیگر این‌ دو درمان در این‌ است که هر دو غیر جراحی و غیر تهاجمی می باشند.

تفاوت‌های هایفو با آر اف

 • یکی از مهم ترین تفاوت های آر اف و هایفو این است که هر کدام برای حرارت دادن به بافت های عمیق پوست از تکنولوژی های متفاوتی استفاده می نمایند. هایفو انرژی امواج فرا صوت را به شکل دقیق تر و شدید تر منتشر می نماید اما آر اف به طور کلی گرما می رساند.
 • دومین تفاوت این دو در این است که هر تکنولوژی بر لایه های متفاوتی از پوست تاثیر می گذارند. هایفو به پوست نفوذ عمیقی داشته و فراتر از لایه درم می رود و می‌ تواند به لایه عضله برسد. اما آر اف به چنین عمقی نمی تواند نفوذ کند و آر اف فراتر از لایه درم نمی تواند نفوذ کند.
 • سومین تفاوت هایفو و آر اف در این‌ است که هایفو در یک جلسه انجام می گردد ولی آر اف ممکن است به چند جلسه درمانی نیاز داشته باشد. همانطور که قبلا ذکر شد تعداد دقیق جلسه های درمانی هر یک از این روش ها به نوع دستگاه مصرفی و شرایط پوست متقاضی وابسته است.
 • و یک تفاوت مهم دیگر این دو تکنولوژی در این‌ است که در استفاده از آر اف، به غیر از مواردی که به صورت مستقیم با جوانسازی پوست در ارتباط هستند، مثل چین و چروک پوست، افتادگی پوست و … سایر موارد هم بهبود می‌ یابند که به صورت کلی موجب افزایش کیفیت پوست می شوند که از جمله آن‌ ها می توان به درمان آکنه و کاهش منافذ باز پوست اشاره نمود.

بین هایفو و آر اف کدام یک را برای درمان انتخاب کنیم؟

اکنون که با هایفو و آر اف و هم چنین تفاوت ها و شباهت های آن‌ ها آشنا شدیم این سوال پیش می آید که بین هایفو و آر اف کدام یک را برای درمان انتخاب کنیم؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بسته به نوع و ناحیه درمان هر یک از این ها بهتر پاسخ می دهند که در ادامه به شکل دقیق به توضیح این موضوع می پردازیم.

 • افتادگی‌

برای درمان افتادگی هایفو بهتر از آر اف عمل می کند چرا که هایفو عضله پوست را سفت می نماید که موجب رفع افتادگی پوست می شود. هایفو موجب سفت نمودن پوست شل اطراف گردن و بالا کشیدن ابرو ها می شود.  به غیر از این هایفو می تواند شما را از شر تمام چربی و بافت اضافی در قسمت زیر صورت که موجب بدتر شدن اثر افتادگی می گردد، خلاص کند.

 • کاهش حجم

برای کاهش حجم یا درمان نواحی ظریف آر اف بهتر از هایفوتراپی عمل می کند چرا که آر اف روشی با شدت کمتر هست که به بافت هایی با عمق هایفو نفوذ نکرده و می تواند برای رفع نمودن کاهش حجم یا درمان نواحی ظریف مثل پلک های پایین و بالایی بهترین درمان باشد. پس، در صورتی که شلی پوست ندارید، ولی حجم صورت خود را از دست داده‌ اید، می‌ توانید از آر اف استفاده کنید. آر اف موجب سفت شدن پوست می گردد، ولی هم چنین اثر حجم بیشتری را به ویژه در ناحیه اطراف دهان ایجاد می نماید.

 • چین و چروک و خط های ریز

برای رفع چین و چروک و خطوط ریز با توجه به اینکه هایفو و آر اف هر دو موجب تقویت تولید کلاژن می شوند و بازسازی بافت های پوست را تسریع می نمایند. پس، هر دو در درمان کردن چین و چروک و خط های ریز موثر می باشند. و انتخاب بهترین روش در این مورد برای درمان به میزان پیری پوست و ناحیه ی تحت درمان وابسته است.

جمع بندی آر اف بهتره یا هایفو

هم هایفو و هم آر اف هر کدام زمان پیری را به عقب باز می گردانند، ولی نمی توانند روند پیری را متوقف کنند. انجام دادن هر یک از این روش ها در واقع کمک می کنند تا پوست شما محکم تر شود،  اما با این حال باز پوست به روند پیر شدن ادامه خواهد داد. تمام این روند های پیری به عوامل محیطی و شیوه زندگی مثل سیگار کشیدن، آسیب رساندن نور خورشید، سم ها، استرس، حساسیت ها، آلودگی، آفت کش ها و بعضی موارد دیگر بستگی دارند.

تنها کسی که می تواند بهترین پاسخ را به سوال آر اف بهتره یا هایفو، دهد متخصص و پزشک زیبایی است چرا که این افراد در طول زندگی خود روش های زیادی را امتحان کردند تا بتوانند به نتیجه مطلوب دست یابند.

سوالات درمورد آر اف بهتره یا هایفو:

آر اف بهتره یا هایفو؟

برای پاسخ به این سوال همانطور که در این مقاله به صورت کامل ذکر شد باید پزشک متخصص تشخیص دهد که کدام یک برای چه ناحیه و درمان چه مشکلی مناسب می باشد.

آیا آر اف عوارض دارد؟

فرکانس رادیویی به صورت کامل ایمن است و هیچ عارضه جانبی نداشته و فقط کمی درد موقع درمان احساس می شود.

ماندگاری نتایج هایفو چه قدر است؟

ماندگاری نتایج هایفو تمام افراد با یکدیگر متفاوت است. به صورت کلی هایفو می تواند تا 6 ماه ماندگاری داشته باشد.

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *