مراقبت بعد از لیزر

مراقبت های بعد از لیزر

این روزها کمتر کسی را پیدا می کنید که روش لیزر موهای زائد را حداقل یک بار امتحان نکرده باشد. با لیزر موهای زائد بدن از شرِ استفاده دائم از تیغ و ژیلت خلاص می شوید و پوست بدن تان یکدست و صاف می شود. اما بهتر است برای اینکه نتایج بهتری از لیزر موهای زائد دریافت کنید، حتما مراقبت های بعد از لیزر را رعایت کنید. توصیه می کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با این نکات کاملا آشنا شوید.

لیزر موهای زائد

همه ی زنان و مردان می توانند از این روش برای از بین بردن تقریبا دائمی موهای زائد بدن، استفاده کنند. اما باید در نظر داشته باشید که رنگ، جنس و نوع پوست و موی فرد در نتایج نهایی لیزر تاثیرگذار است. بهتر است افرادی که بیماری های پوستی، حساسیت یا زخم باز روی ناحیه مورد نظر دارند، یا باردار و شیرده هستند؛ از این روش استفاده نکنند. در این روش از اشعه های لیزر استفاده می شود که از جنس نور هستند، با جذب نور توسط ملاتونین موجود در ریشه مو، و تبدیل آن به گرما، فولیکول های مو می سوزند و رشد آنها متوقف یا بسیار کند می شوند. براساس حجم و نوع موها، ضخامت موها و گستردگی ناحیه مورد نظر، تعداد جلسات مورد نیاز برای دست یابی به نتایج خوب، تعیین می شود. برای کاهش احتمال بروز عوارض احتمالی و افزایش ماندگاری نتایج، رعایت مراقبت های بعد از لیزر الزامی می باشد.

نکات مراقبت های بعد از لیزر:

 1. تا 24 ساعت بعد از لیزر، از مواد شیمیایی در ناحیه لیزر شده استفاده نکنید. مانند انواع مواد شوینده، دئورورانت، کرم ها و لوسیون های قوی و غیره.
 2. در صورت نیاز به استفاده از مواد شوینده بسیار ملایم استفاده کنید.
 3. می توان با توصیه پزشک از لوسیون های آلوئه ورا برای کاهش التهاب و تحریک پوستی بعد از لیزر استفاده کرد.
 4. به دلیل اینکه پوست بعد از انجام لیزر، حساس شده است، در هنگام استحمام از آب ولرم استفاده کنید.
 5. از رفتن به محیط های گرم و مرطوب مثل استخر و سونا نیز تا دو روز بعد خودداری کنید چراکه موجب تحریک فولیکول های مو می شود.
 6. در صورت نیاز به شستن ناحیه لیزر شده بلافاصله بعد از لیزر، فقط از آب ولرم استفاده کنید و از مواد شوینده تا چند ساعت بعد از لیزر استفاده نکنید.
 7. ورزش و فعالیت های سنگین نیز موجب تعریق زیاد و تحریک فولیکول های مو می شود، بنابراین تا دو روز بعد از انجام آن اجتناب کنید.
 8. تا یک هفته بعد از لیزر از در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفتن اجتناب کنید. حتما از کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید. همین طور از انجام سولاریوم و آفتاب گرفتن خودداری کنید که این روش ها برای پوستی که در اثر لیزر، حساس شده است خطرناک است و ممکن است موجب ایجاد لکه های پوستی شود.
 9. بعد از انجام لیزر نیازی به شیو کردن موهای بدن تا جلسه بدن نیست. بهتر است اجازه بدهید تا موها تا جلسه بعد رشد کنند تا بتوانید میزان دقیق ریزش موها را متوجه بشوید. در صورت نیاز به شیو کردن موهای زائد بدن، حتما از تیغ و ژیلت استفاده کنید. روش هایی که موجب کنده شدن ریشه ی موها می شود مانند اپیلاسیون با دستگاه، موم و غیره تا پایان دوره ی درمان ممنوع می باشد.
 10. دانه های سیاهی که ممکن است روی پوست بعد از لیزر مشاهده کنید، ریشه ی موهای سوخته می باشد که مشکلی ایجاد نمی کنند و به طور کامل خواهند ریخت.
 11. بعد از لیزر، پوست به شدت خشک می شود به خصوص در طول روند بهبود، احساس خشکی برای افراد آزاردهنده می باشد. می توانید یک بار یا دو بار در روز بعد از لیزر از کرم های مرطوب کننده سبک در ناحیه لیزر شده استفاده کنید. از طرفی حفظ رطوبت پوست به آن برای طی روند بهبود کمک می کند.
 12. بهتر است بین جلسات لیزر بین یک ماه تا 40 روز فاصله بیفتد.

چرا بعد از لیزر نباید آب زد؟ | شستن صورت بعد از لیزر مو‌های زائد

پوست بعد از تماس با اشعه لیزر، بسیار حساس شده است و آب می تواند بعد از لیزر پوست را تحریک کند. بعد از لیزر ممکن است بعضی از منافذ کوچک در پوست باز شوند و با آب زدن، احتمال پخش کردن باکتری و ورود از این منافذ به وجود می آید. گرما نیز  می تواند موجب تحریک پوست که به دلیل تماس با اشعه های لیزر حساس شده است، شود. بنابراین بهتر است که تا یک روز بعد از لیزر، از استحمام و شستشو با آب گرم بپرهیزید.
برای شستن صورت بعد از لیزر مو‌های زائد، بهتر است از اپراتور مربوطه سوال کنید چرا که هر دستگاه ممکن است با دستگاه دیگر از نظر شدت گرما فرق کند، در دستگاه هایی بهتر است تا 24 ساعت آب نزنید اما در دستگاه هایی می‌توان بلافاصله آب زد.

چند ساعت بعد از لیزر دوش بگیریم؟

دیده شده است در افرادی که بلافاصله بعد از لیزر، حمام کردند، دانه های ریز قرمز رنگ در تمام سطح پوست پدیدار شده است که نشان دهنده ی تحریک پوست توسط آب است. این عارضه بعد از مدت کوتاهی از بین می رود ولی حس ناخوشایندی به فرد منتقل می کند. توصیه می شود تا حداقل یک روز بعد از لیزر از دوش گرفتن بپرهیزید.

مراقبت بعد از لیزر بیکینی

پوست ناحیه بیکینی از حساس ترین پوست های بدن می باشد. سعی کنید بعد از لیزر بیکینی، لباس های نخی و گشاد بپوشید. به تمیز بودن لباس زیر خود دقت کنید تا از انتقال عفونت جلوگیری کنید. برای شستشو از آب سرد استفاده کنید. مواد شوینده و مواد معطر استفاده نکنید و در صورت نیاز، از مواد شوینده دارای PH مناسب این ناحیه استفاده کنید. سعی کنید تا جلسه بعد این ناحیه را شیو نکنید تا موجب تحریک بیشتر پوست این ناحیه نشوید.

چند روز بعد از لیزر شیو کنیم؟

بهتر است تا جلسه بعدی لیزر، شیو نکنید تا میزان ریزش مو ها مشخص باشد. ولی در صورت نیاز باید حداقل تا دو روز بعد از لیزر شیو نکنید تا در این مدت پوست فرصت کند تا التیام یابد. حتما از تیغ تمیز و تیز استفاده کنید تا از تحریک بیشتر پوست و احتمال بروز عفونت جلوگیری کنید.

پماد زینک اکساید بعد از لیزر

کرم زینک اکساید دارای اثرات حفاظت کنندگی و ضد عفونی کنندگی برای پوست می باشد. با استفاده از این کرم می توانید یک لایه محافظت کننده در برابر اشعه خورشید و آلودگی ها روی پوست خود تشکیل دهید تا کمک به بهبود بهتر پوست کند. اگر سابقه حساسیت به کرم زینک اکساید را دارید، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید. حتما قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید تا از عدم تداخل با سایر داروهای مصرفی خود اطمینان حاصل کنید. کرم زینک اکساید را در اطراف چشم ها، بینی و دهان استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از لیزر صورت

صورت را با آب گرم نشویید، در معرض گرما شدید و نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. از کرم های ضد آفتاب مناسب و کرم های مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. بعد از لیزر از ماسک های لایه بردار، لوازم آرایشی مانند کرم پودرهای سنگین استفاده نکنید. از ملحفه ها و حوله های تمیز استفاده کنید تا از احتمال جوش زدن به دلیل باز شدن منافذ در اثر اشعه لیزر، خودداری کنید. تا دو هفته بعد از لیزر، از تزریق ژل، فیلر و بوتاکس خودداری کنید.

عوارض لیزر مو های زائد و راه درمان‌ آن‌ها

لیزر موهای زائد یک روش ایمن و کم خطر است. اما ممکن است بعضی از افراد بر حسب نوع و جنس پوست و مو، با عوارض خفیفی رو به رو شوند. در اینجا بعضی از این عوارض را ذکر کردیم و به راه‌های درمانی‌ آنها اشاره کرده‌ایم.

 1. درد: ممکن است در هنگام انجام لیزر، احساس درد و ناخوشایندی خفیفی داشته باشید. می توانید برای کاهش احساس درد در هنگام لیزر به خصوص در نواحی حساس تری مثل صورت و بیکینی، از کرم های بی حس کننده مثل لیدوکائین استفاده کنید. اگر بعد از لیزر همچنان احساس درد داشتید؛ می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. معمولا احساس درد موقتی است و خود به خود برطرف می‌شود.
 2. قرمزی و التهاب: به دلیل تحریک پوستی توسط اشعه لیزر و بر حسب میزان حساسیت پوست فرد ممکن است کمی قرمزی و التهاب در نواحی لیزر شده مشاهده کنید که می توان با استفاده از کمپرس سرد یا ژلِ بعد از لیزر، از شدت آن به طور موثری کاست. این عوارض نیز موقتی هستند و خود به خود برطرف می‌شوند. اگر قرمزی و التهاب شدید باشد، می‌توان از استروئیدهای موضعی استفاده کرد.
 3. سوختگی و تاول: در انتخاب مرکز زیبایی و اپراتور لیزر دقت کنید در صورتی که دستگاه لیزر فرسوده باشد یا اپراتور لیزر تجربه‌ی کافی نداشته باشد؛ احتمال بروز این عارضه وجود دارد. باید از پمادهای مخصوص سوختگی و داروهای مسکن استفاده کنید تا سوختگی به تدریج بهبود یابد. در صورتی که سوختگی شدید باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب برای شما تجویز شود.
 4. جوش زدن: پوست بعضی افراد نسبت به بقیه حساس تر است و در اثر تحریک پوستی با لیزر، آکنه‌ها پدیدار می شوند. این عارضه هم معمولا خود به خود بر طرف می شوند. دقت کنید که اگر جوش یا آکنه روی پوست داشته باشید نباید ناحیه مد نظر را لیزر کنید؛ این کار موجب پخش شدن جوش ها می شود.
 5. لکه های پوستی: این یکی از نادر ترین عوارض لیزر موهای زائد است که متاسفانه ممکن است بین چند ماه تا چند سال ماندگاری داشته باشد. با استفاده از کرم‌های سفید کننده، لایه بردارها یا تزریق استروئید می توان تا حدودی این لکه های ایجاد شده روی پوست را کم رنگ کرد.

در مراقبت های بعد از لیزر در نظر داشته باشید که اگر با عوارض شدیدتری مواجه شدید؛ حتما به پزشک مراجعه کنید.

جمع بندی درباره مراقبت های بعد از لیزر

لیزر موهای زائد یک روش بسیار راحت و بی خطر می باشد. جوابدهی این روش در افراد مختلف، متفاوت است. اما در کل همه افراد به نسبت از این روش نتایج خوبی می گیرند. ممکن است برای افزایش ماندگاری نتایج نیاز باشد تا چند ماه یک بار مجددا لیزردرمانی کنید. توصیه ما این است که مراقبت های بعد از لیزر را انجام دهید تا دچار عوارض احتمالی لیزر نشوید، نتایج بهتری دریافت کنید و ماندگاری نتایج را افزایش دهید.

پرسش و پاسخ درباره مراقبت های بعد از لیزر:

مراقبت های بعد از اولین جلسه لیزر چیست؟

نکات مراقبتی بعد از اولین جلسه لیزر نیز مانند سایر جلسات می باشد و تفاوت چندانی ندارد. بعد از اولین جلسه دقت کنید که هیچ قسمتی از پوستتان به لیزردرمانی حساسیت نشان نداده باشد که در این صورت باید جلسات را قطع کنید. پس از اولین جلسه نباید انتظار زیادی برای ریزش موها داشته باشید ولی به میزان ریزش موها نیز توجه کنید تا متوجه شوید بعد از چند جلسه میزان پاسخ دهی پوست شما به لیزر درمانی چقدر خواهد بود.

5/5 - (10 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *