عمل بلفاروپلاستی چیست

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

به مرور زمان تغییرات زیادی در چهره انسان ایجاد می‌گردد. یکی از این تغییرات افتادگی پلک است. افرادی که دچار افتادگی پلک می‌‏گردند از اینکه دائما دارای چهره‏ ای خسته، خشن و یا غمگین هستند رضایت ندارند. عمل بلفاروپلاستی قادر است این عارضه را درمان کند. در این مقاله ما قصد داریم شما را با عمل بلفاروپلاستی به صورت کامل آشنا کنیم‌ برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

تعریف عمل بلفاروپلاستی

همه انسان ها به زیبایی و جوان تر به نظر رسیدن علاقمند هستند. پس اینکه در پی یافتن راهی برای جوان تر شدن چهره باشند،‌طبیعی است. جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش درمانی است که مطابق با آن پوست پلک بریده شده و چربی‏ های اضافه آن برداشته می‌شود. عمل بلفاروپلاستی موجب رفع تجمع حجم زیادی از چربی پشت پلک و ایجاد چین و چروک در اطراف چشم می‌گردد که به شادابی و جوانی چهره می‌نماید.

انواع عمل بلفاروپلاستی

عمل زیبایی پلک به دو نوع، بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین دسته بندی می‌شود.

این دو عمل را می‌توان به صورت ترکیبی یا جدا از هم انجام داد. هم چنین امکان دارد با دیگر اقدام ها مثل لیفت ابرو یا لیفت صورت انجام داد.
بلفاروپلاستی پلک پایین اول به جهت از بین بردن پف و چربی زیر چشم استفاده می‌گردد، در حالی که بلفاروپلاستی پلک بالا برای از بین‌ بردن افتادگی پلک های بالا انجام می‌گردد و حتی قادر است بینایی طبیعی را متأثر کند.

انواع عمل بلفاروپلاستی
 1. بلفاروپلاستی پلک فوقانی

 عمل بلفاروپلاستی پلک بالایی برای رفع افتادگی و اصلاح نمودن پوست پلک بالا به کار می‌رود. بعضی وقت ها در این عمل لازم است تا مقداری از بافت چربی حذف گردد.

در بعضی موارد میزان افتادگی پوست پلک بالا به اندازه ای است که متقاضی دچار اختلال در بینایی می‌گردد. عمل بلفاروپلاستی پلک بالا قادر است این اختلال را برطرف نموده و گستره ی بینایی فرد را تقویت کند.

 • عمل بلفاروپلاستی پلک تحتانی

عمل بلفاروپلاستی پلک پایین به جهت حذف نمودن کیسه های چربی که باعث پف زیر چشم می‌شوند، انجام می‌گیرد. در صورتی که پس از برداشت بافت چربی اضافی، پوست پلک پایین افتاده شود، پوست اضافی را می‌توان در هنگام جراحی حذف کرد.

نحوه انجام عمل بلفاروپلاستی

به صورت معمول، بیهوش شدن برای انجام عمل بلفاروپلاستی لازم نیست.
در صورتی که تنها عمل بلفاروپلاستی انجام می‌گردد، بی حسی موضعی به همراه آرام بخش برای عمل بلفاروپلاستی پلک پایین قادر است یک گزینه بسیار عالی باشد، ولی اگر به صورت ترکیبی با روش های دیگر انجام گردد از بیهوشی عمو می‌استفاده می‌کنند. عمل بلفاروپلاستی پلک به صورت میانگین ​​حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌برد.

 • عمل بلفاروپلاستی پایین با استفاده از ایجاد برش های کوچک پنهان شده در زیر مژه های پلک پایین انجام می‌گردد. هدف اصلی این روش رفع یا تغییر مکان چربی اضافی برای صاف نمودن ناحیه زیر چشم و دست یافتن به ظاهری جوان و شاداب تر می‌باشد.
  عمل بلفاروپلاستی پلک بالایی معمولا شامل برداشت محافظه کارانه پوست و چربی پلک بالایی پی باشد و به کمک برش های کوچک در پلک بالایی انجام می‌گردد.
 • ایجاد زخم برای هر دو عمل بسیار جزئی خواهد بود، چرا که برش ها به اندازه کوچک بوده و در پلک ها و مژه ها پنهان می‌باشند.

سن مناسب برای انجام عمل بلفاروپلاستی

 سن خاصی برای عمل بلفاروپلاستی در نظر گرفته ن می‌شود چرا که افتادگی پلک فقط در اثر بالا رفتن سن ن می‌‏باشد و امکان دارد فردی در جوانی به صورت ژنتیکی دچار افتادگی پلک شده باشد. نتیجه عمل بلفاروپلاستی برای کسانی که سن بالا دارند، حدود ۱۰ الی ۱۲ سال ماندگار و ثابت می‌باشد. ولی پس از آن احتمال دوباره پوست پلک جمع شود که کاملا طبیعی است.

مزایای عمل بلفاروپلاستی

مزایای عمل بلفاروپلاستی

پوست و چربی بیش از اندازه پلک‏ های بالایی، به غیر از اینکه به چشم ها ظاهری پف کرده می‌دهد، موجب سنگین شدن پلک ‏ها نیز می‌‏گردد و موجب اختلال در بینایی فرد می‌شود. با حذف نمودن پوست و چربی اضافی می‌توان میزان بینایی فرد را تا حد چشمگیری افزایش داد‌.
لازم به ذکر است که زیر چشم‏ ها سه بخش به صورت جدا چربی ‏های مداری وجود دارند که با گذشت زمان این چربی ‏ها که کاهش پیدا می‌کنند، موجب آویزان شدن پوست می‌شوند. با برداشتن چربی اضافی در زیر چشم‏ ها چین و چروک از بین‌ رفته و پوست سفت می‌شود.

مراقبت های قبل از عمل بلفاروپلاستی

 • قبل از عمل بلفاروپلاستی، پزشک بعضی آزمایش ها مثل بینایی سنجی و اشک چشم را انجام می‌دهد، تا در موقع عمل مشکلی ایجاد نشود.
 • قبل از این عمل از تمام دارو هایی که مصرف می‌کنید را باید با پزشک در جریان بگذارید.
 • قبل از عمل بلفاروپلاستی از مصرف بعضی از دارو ها که خطر خون ریزی را بالا می‌برند خودداری کنید که از جمله این دارو ها می‌توان به ایبوپروفن، ادویل و وارفارین اشاره نمود.
 • ۲۱ روز قبل از عمل بلفاروپلاستی از مصرف سیگار و نوشیدن الکل پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

 • برای سریع تر کردن بهبود کبودی و تورم پلک‏ ها از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • برای بهبود زخم، می‌توانید فعالیت هایی آرام مثل راه رفتن را انجام دهید.
 • یک هفته الی ۱۰ روز پس از عمل بلفاروپلاستی فرد قادر است به فعالیت روزمره خود ادامه دهد.
 • در صورتی که پس از عمل به نور حساسیت داشتید و دچار تاری دید شدید بدانید که تا دو روز این عوارض طبیعی هستند. ولی اگر بیشتر از دو روز ادامه پیدا کنند حتما باید پزشک خود را در جریان بگذارید.
 • پس از جراحی پلک نباید از لنز های تماسی استفاده کنید و حتما باید از عینک استفاده نمایید.
 • موقعی که به بیرون از خانه می‌روید عینک آفتابی همراه خود داشته باشید.

عوارض عمل بلفاروپلاستی

با توجه به اینکه عمل بلفاروپلاستی در حساس ترین ناحیه صورت انجام می‌شود عوارض احتمالی متعددی را هم به دنبال دارد، که این عوارض عبارتند از:

 • مهم ترین عارضه عمل بلفاروپلاستی مربوط به جای زخم و بخیه آن است.
 • هم چنین به علت ناحیه حساس پشت چشم امکان دارد بینایی متقاضی دچار اختلال گردد.
 • از دیگر عارضه های جانبی عمل بلفاروپلاستی می‌توان به خشکی چشم، خارش چشم، آسیب رسیدن به عضله پلک، عدم توانایی در بستن چشم ها و پلک زدن اشاره نمود.
 • توصیه می‌شود در انتخاب پزشک خود بسیار دقت کنید و نمونه کار های قبلی او را مشاهده کرده و با مشاوره نمودن و آگاهی کامل تصمیم بگیرید. اگر جراح قادر نباشد عمل را به خوبی انجام دهد، افتادگی پلک، تاری دید و مسدود شدن دامنه دید از سایر عوارض این عمل خواهد بود.
 • هم چنین اگر عمل بلفاروپلاستی به کمک پزشک متخصص انجام نگردد باعث بروز عوارضی مثل ناتوانی در بستن چشم، عفونت چشم، خشکی چشم، خونریزی چشم، غیر طبیعی شدن چشم و مشکل در بینایی می‌‏شود.
 • مثل کل جراحی های زیبایی دیگر در صورتی که عمل لیفت پلک در یک مرکز معتبر و محیطی استریل انجام نگردد خطر ابتلا به عفونت را در پی خواهد داشت.

اگر هر گونه علائم و نشانه ‏های متغیر و متفاوت از موارد ذکر شده، مشاهده گردد حتما پزشک خود را در جریان بگذارید تا از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری کنید.

هزینه عمل بلفاروپلاستی

مثل دیگر جراحی‏ ها برای عمل بلفاروپلاستی هم ن می‌توان یک نرخ ثابتی را تعیین کرد. چرا که میزان دستمزد دریافتی پزشکان و هزینه مرکز های جراحی با همدیگر متفاوت می‌باشند. هر چه قدر که تخصص و تجربه پزشک در این زمینه بیشتر باشد، هزینه عمل بلفاروپلاستی هم بیشتر خواهد بود.

تغذیه پس از عمل بلفاروپلاستی

 • با توجه به اینکه غذا های شور می‌توانند باعث جمع شدن مایع و تورم گردند، ۷ تا ۱۰ روز اول مصرف نمک را پایین بیاورید.
 • برای پیشگیری از یبوست، سبزیجات تازه و میوه های خشک شده به حد کافی مصرف نمایید.
 • چند روز اول پس از عمل بلفاروپلاستی مایعات را به صورت آب و آبمیوه مصرف نمایید.
 • در چند روز اول پس از عمل بلفاروپلاستی از مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین و کربونات خودداری کنید.
 • تا یک‌ هفته پس از عمل بلفاروپلاستی از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل اجتناب کنید.

دلایل انجام عمل بلفاروپلاستی ترمیمی

برای انجام عمل بلفاروپلاستی ترمی می‌علت های زیادی وجود دارد که عبارتند از:

 • اکثرا متقاضیان از نتایج جراحی پلک قبلی خود رضایت ندارند و می‌خواهند عمل بلفاروپلاستی ثانویه را انجام دهند.
 • با انجام عمل بلفاروپلاستی ترمی می‌ می‌توان کانتور چشم را اصلاح نمود و شکل طبیعی تری به چشم داد.
 • پس از انجام عمل بلفاروپلاستی ظاهری نامتقارن، نامتعادل و غیر طبیعی ممکن است حاصل گردد که عمل پلک ثانویه قادر است تقارن قبلی را بازیابی نماید.
 • در صورتی که چربی بیش از اندازه برداشته شود، امکان دارد یک نگاه تو خالی و فرو رفته در زیر چشم ایجاد گردد برای رفع این مشکل به عمل بلفاروپلاستی ترمی می‌نیاز خواهد بود.

بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی پلک بالا کی میتوان فعالیت‌های روزمره را انجام داد؟

 • بعد از این که دو روز از زمان عمل بلفاروپلاستی پلک بالا گذشت، شما می‌توانید به تماشای تلویزیون و یا مطالعه بپردازید.
 • بخیه های این جراحی بعد از گذشت پنج الی هفت روز برداشته می‌شوند که بعد از گذشت این بازه، شما می‌توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید.
 • این که در این مدت می‌توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید یا نه، باید با پزشک مربوطه مشورت کنید.
 • در هنگام خروج از منزل حتما باید از عینک آفتابی استفاده کنید، چرا که چشم های شما نسبت به نور خورشید و گرد و خاک و باد حساس می‌باشند، پس باید مراقبت های لازم در این دوره انجام بگیرد.
 • چهار الی پنج روز بعد از عمل نباید ورزش و یا فعالیت بدنی داشته باشید و باید در این مدت استراحت نسبی داشته باشید.
 • هم چنین باید از برداشتن اجسام سنگین و انجام ورزش هایی که با افزایش ضربان قلب همراه است، خودداری کنید. این مراقبت ها باید سه الی چهار هفته انجام گردد تا بهبودی کامل حاصل شود.

کاندیدهای مناسب برای انجام عمل بلفاروپلاستی

افرادی که سالم هستند و انتظارات واقعی از این جراحی دارند بهترین کاندید برای عمل بلفاروپلاستی پلک بالا می‌توانند باشند. هم چنین این متقاضیان بهتر است سنشان ۳۵ سال یا بیشتر از آن باشد.
اگر افتادگی پلک یا پف پلک در خانواده شما وجود داشته باشد و ارثی باشد، ممکن است متقاضی تصمیم داشته باشد که این عمل را زود تر از ۳۵ سال انجام دهد.

اعتقادات اشتباهی که در مورد عمل بلفاروپلاستی وجود دارند.

 • در صورتی که پف پلک ها به دلیل تجمع مایعات باشند، با عمل بلفاروپلاستی درمان نمی‌شوند.
 • عمل بلفاروپلاستی هیچ تاثیری در روند بهبود سیاهی و کبودی دور چشم ها ندارد.
 • افتادگی ابرو ها را عمل زیبایی پلک ن می‌تواند درمان کند، برای برطرف نمودن افتادگی ابرو ها باید از جراحی لیفت ابرو استفاده گردد.
 • عمل زیبایی پلک هیچ تاثیری در روند از بین رفتن چین و چروک های پیشانی یا اطراف چشم ندارد.
 • برای از بین بردن چین و چروک های اطراف چشم و پیشانی باید از تزریق بوتاکس، تزریق چربی نانوفت و….استفاده نمود.

دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی

دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی به روند عمل، شرایط بیمار و نتیجه های حاصل بستگی دارد. ولی دوران نقاهت پس از عمل بلفاروپلاستی، با رعایت نمودن مراقبت های پس از این جراحی و توجه کردن به گوشزد های جراح پلاستیک، کمتر می‌گردد.
در دوره ی نقاهت پس عمل بلفاروپلاستی می‌بایست به رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی توجه خاصی کنید تا از به وجود آمدن عارضه های نا مطلوبی مثل عفونت و … پیشگیری کنید.
لازم به ذکر است که شیوه ی جراح پلاستیک برای کنترل نمودن روند عمل بلفاروپلاستی هم پارامتر تاثیر گذاری در دوره نقاهت پس از عمل بلفاروپلاستی است.

سوالات درمورد عمل بلفاروپلاستی:

مدت زمان لازم برای عمل بلفاروپلاستی چه قدر است؟

جراحی پلک به شکل سرپایی در ۲ تا ۳ ساعت انجام می‌گردد و متقاضی بلافاصله بعد از آن می‌تواند به خانه باز گردد.

آیا پس از عمل بلفاروپلاستی بینایی تحت تأثیر قرار می‌گیرد؟

تغییر های منفی دائ می‌بعد از عمل بلفاروپلاستی به ندرت ایجاد می‌شود. ولی، تاری دید یک عارضه جانبی به نسبت شایع عمل بلفاروپلاستی است، اما بعد از سپری شدن مدت کوتاهی رفع می‌شود. متقاضیانی که تاری دید زیاد را تجربه می‌نمایند حتما می‌بایست به پزشک مراجعه نمایند.

آیا عمل بلفاروپلاستی دردناک است؟

عمل بلفاروپلاستی با حداقل ناراحتی همراه می‌باشد. امکان دارد لازم باشد پس از عمل بلفاروپلاستی از استامینوفن استفاده کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *