بایو فیلر (پلاسما ژل)

بایو فیلر (پلاسما ژل) + معرفی کامل!

آیا می‌دانید بایو فیلر یا پلاسما ژل چیست و از آن در چه مواردی استفاده می‌شود؟ یا این که چه کسانی کاندید مناسبی برای انجام این کار هستند؟ در پاسخ این سوال‌ها باید بگوییم که بایو فیلر که با نام های پلاسما ژل و بیو فیلر نیز شناخته می‌شود، یکی از روش‌های نوین برای جوانسازی پوست صورت می‌باشد.
از این روش برای حجم دهی به نقاط مختلف صورت و بدن، کانتورینگ گردن و صورت و نیز نواحی دست‌ها استفاده می‌شود.  اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید حجم دهی به نواحی گوناگون صورت را با بوتاکس تجربه کنید و از عوارض فیلر‌های مصنوعی می‌ترسید، توصیه می‌کنیم که پلاسما ژل یا بیو فیلر را امتحان کنید.

در این مقاله ما قصد داریم شما را به صورت کامل با بایو فیلر آشنا کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

هزینه بایو فیلر چقدر است؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

بیو فیلر (بایو فیلر) یا پلاسما ژل چيست؟

پلاسما ژل یا بیو فیلر یک فیلر اتولوگ می‌باشد که برای حجم دهی موثر در نواحی مورد نظر و درمان چین و چروک‌های پوستی از آن استفاده می‌شود. از آنجایی که پلاسمای اتولوگ از خون خود فرد گرفته می‌شود، آن را پلاسما ژل می‌نامند. سال‌های زیادی است که پلاسما ژل یا بایو فیلر، مورد بررسی‌های پزشکی قرار گرفته است و به طور بالینی یک جایگزین مناسب برای فیلر‌های مصنوعی می‌باشد.
پلاسما ژل رنگ شیری دارد که مایل به زرد است و به نظر می‌رسد که ژل اسید هیالورونیک می‌باشد، اما با این تفاوت که جذب آن زودتر انجام می‌گردد.
لازم به ذکر است که پلاسما ژل از طریق کانولای بلانت یا سوزن نازک به داخل بافت تزریق می‌شود و بعد از تزریق به یک ماساژ نرم نیاز دارد.

در چه مواردی از بیو فیلر و یا پلاسما ژل استفاده می‌کنند؟

بیو فیلر یک جایگزین مناسب و طبیعی برای پرکننده‌های مصنوعی می‌باشد. بایو فیلر یک روش بی‌خطر است چراکه با استفاده از پلاسمای خون بیمار ساخته شده و دارای هیچ گونه عوارض جانبی نیست و بدن واکنش‌های آلرژیکی نسبت به آن نشان نمی‌دهد.
بایو فیلر یک روش اثر بخش و مؤثر برای حجم دهی به نواحی مختلف بدن و صورت است و از این روش برای مواردی همچون درمان برخی از ناهنجاری‌های صورت، کاهش چین و چروک پوست، وجود برخی اختلالات نظیر شلی پوست، اسکار و آکنه استفاده می‌شود.

پلاسما ژل چگونه تهیه و تزریق می‌شود؟

این ماده از خون خود بیمار تهیه می‌شود. ابتدا در مرحله اول لازم است تا فرایند خون گیری از بیمار انجام شود، سپس پلاسما با استفاده از روش هایی همچون سانتریفیوژ، از خون جدا می‌شود. شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که پلاسما سرشار از چه موادی می‌باشد که برای این کار می‌توان از آن بهره برد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که پلاسما حاوی فاکتورهای رشد ارزشمند و کلاژن است که در زمنیه زیبایی کاربرد بسیار زیادی دارد. در مرحله بعد، پلاسمایی که از خون بیمار استخراج شده است را گرم می‌کنند. با استفاده از این کار برای تهیه و تثبیت از یک ماده ژل مانند استفاده می‌کنند و بعد از سرد شدن خون، ژل آماده تزریق است. این ماده که از قبل به قسمت‌های مختلف بدن مشخص شده است تزریق می‌گردد. با توجه به این که این ماده از خون خود بیمار تهیه شده است، بدن هرگز آن را پس نمی‌زند.

مزایای استفاده از پلاسما ژل چیست؟

 استفاده از این روش مزیت های زیادی دارد و از آن برای رفع چین و چروک و نقاط مختلف صورت و… استفاده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از روش پلاسما ژل برای از بین بردن چین و چروک های عمیق پوستی در قسمت های مختلف صورت استفاده می‌شود.
 • از این روش برای صاف کردن پوست گردن و از بین بردن چروک گردن استفاده می‌شود.
 • از روش بایو فیلر برای از بین بردن فرورفتگی چشم ها نیز استفاده می‌شود.
 • بهبود ضایعات پوستی یا ظاهر جای جوش که به صورت فرورفتگی در آمده اند.
 • از این روش برای بهبود خطوط کم عمق صورت استفاده می‌شود.
 • به دلیل استفاده از خون خود بیمار به عنوان فیلر هزینه ها نیز کاهش می‌یابد.
 • این روش دارای هیچگونه خطر نیست چون مواد از خون خود فرد گرفته می‌شود.
 • این روش به صورت پیشگیرانه عمل می‌کند یعنی از بروز چین و چروک های جدید جلوگیری می‌کند.
 • در مواردی که منع مصرف دارد جایگزین اسید هیالورونیک است.
 • بیمار اثر فوری آن را بلافاصله پس از درمان، مشاهده می‌کند.
 • به دلیل عدم استفاده از مواد مصنوعی خطر واکنش های آلرژیک پوستی و تورم را ندارد.
 • برای تمامی نواحی بدن و صورت مناسب می‌باشد.
 • نیاز به فرایند پیچیده ای نداشته وفقط یک نمونه خون برای این درمان نیاز است.
 • به هر اندازه و حجمی كه بيمار نياز داشته باشد می‌توان آن را تهیه کرد و نیز حجم استفاده شده هیچ تاثیری بر هزينه ندارد.
 • با لايه‌های كلاژن و سلول‌های چربی و پوست پيوند آن بسيار خوب و كامل صورت می‌گيرد و حركت، ناهمواری و گلوله شدن ندارد.
 • جذب پلاسما ژل سریع بوده و نیاز است تا تزريق به فواصل مشخص تكرار شود.

عوارض بایو فیلر چیست؟

 در سال ۱۹۹۰ تزریق بایو فیلر برای درمان مشکلات صورت و بدن مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفت. در ۳۰ سال اخیر روز به روز شاهد افزایش اثربخشی و ایمنی این روش بوده‌ایم و امروزه می‌توانیم از این روش به عنوان یک روش جوانسازی ایمن و موثر بهره ببریم. به طور کلی می‌توان گفت عوارض بایو فیلر و خطرات این روش بسیار کم بوده و چند عارضه‌ی طبیعی محدود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به مورد زیر اشاره کرد:

عوارض بایو فیلر
 • عدم اختلال در جریان عروق خونی.

 قطعا اختلال در جریان عروق خونی می‌تواند ناشی از فشار ژل به رگ و بستن آن یا ناشی از ورود ژل به رگ باشد. در هر صورت بروز این اتفاق می‌تواند در صورت اختلال در جریان خون عروق خونرسان به چشم باعث کوری یا نکروز پوستی شود. معمولا اختلال در جریان خون زمانی اتفاق می‌افتد که پزشک مهارت یا تجربه کافی را در زمینه تزریق ژل نداشته باشد. پس در نتیجه سایر عوارض ناشی از انسداد جریان خون یا نکروز زمانی رخ می‌دهد که بیمار یا پزشک، در جریان خون علایم اولیه اختلال را نادیده بگیرند. پس توصیه می‌شود که برای تزریق ژل به پزشکان متخصص و کلینیک‌های معتبر مراجعه نمایید.

کاندید مناسب برای تزریق بیو فیلر چه کسانی هستند؟

کسانی که با افزایش سن خاصیت الاستیکی صورت خود را از دست می‌دهند و دچار چین و چروک و شلی پوست می‌شوند، قطعا بهترین کاندید برای تزریق بایو فیلر هستند. همچنین افرادی که قصد تزریق فیلر های مصنوعی همچون تزریق بوتاکس را دارند و از عوارض آن ترس دارند، می‌توانند از این روش طبیعی برای نقاط مختلف بدن و صورت استفاده کنند. همچنین کسانی که پوستشان دچار ضایعات پوستی است می‌توانند با مشورت متخصص پوست و مو و پزشک از تزریق پلاسما ژل بهره ببرند.

از پلاسما ژل برای کدام نواحی صورت و بدن استفاده می‌شود؟

از این ماده می‌توان در نواحی مختلف صورت و بدن بهره گرفت. یکی دیگر از مزایای بایو فیلر بازسازی و بهبود اعضای مختلف بدن است. از این روش در نواحی صورت، گردن، باسن، سینه و دست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در هر ناحیه از صورت و یا بدن برای تزریق این ماده محدودیتی وجود نداشته و می‌توان در هر ناحیه برای اصلاح پوست صورت و بدن از آن استفاده کرد.

ماندگاری بایو فیلر چقدر است؟

ماندگاری بایو فیلر

میزان ماندگاری بایو فیلر یا همان پلاسما ژل کوتاه مدت بوده و حدود ۱۰ ماه ماندگاری دارد. شما می‌توانید بعد از گذشت ۱۰ماه این کار را مجدد تمدید کنید. میزان ماندگاری پلاسما ژل به شرایط و سبک زندگی فرد بستگی دارد و در هر فردی نسبت به دیگری متغیر است. اکثرا این روش با بوتاکس مقایسه می‌شود اما به دلیل این که پلاسما ژل روشی کاملا کم تهاجمی است، استفاده از آن برای رفع مشکلات صورت و بدن توصیه می‌شود.

آيا تزریق پلاسما ژل دردناک است؟

این درمان کاملا راحت و بدون درد است و برای کسانی که آستانه تحمل بسیار پایینی دارند این روش کاملا گزینه مناسبی است. لازم به ذکر پزشک متخصص برای این که بیمار در حین تزریق در آن ناحیه احساس درد نکند از کرم های موضعی که موجب بی حسی می‌شود استفاده می‌کند.

مراقبت‌های بعد از بایو فیلر (پلاسما ژل)

جهت رسیدن به نتیجه مطلوب با کمترین عوارض بعد از این روش درمانی نیاز است که یک سری مراقبت‌ها را رعایت کنید که این مراقبت‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

مراقبت‌های بعد از بایو فیلر (پلاسما ژل)
 • نباید بعد از تزریق پلاسما ژل از کمپرس یخ یا سرد استفاده کنید زیرا در عملکرد سیستم انعقادی پلاسما ژل، کاهش دمای پوست می‌تواند اختلال ایجاد کند.
 • بر روی نواحی درمان شده، از دادن ماساژ یا فشار شدید خودداری کنید.
 • ممکن است بعد از تزریق بایو فیلر کمی درد، قرمزی، احساس سوزش یا تورم داشته باشید. این عوارض کاملا طبیعی بوده و معمولا بعد از گذشت چند ساعت از بین می‌روند.
 • ممکن است در موارد نادر، محل تزریقات کبود شود که بعضی اوقات این کبودی تا چند روز ماندگار بوده و نیاز به درمان‌های موضعی دارد.
 • برای دستیابی به نتایج بهتر بین ۱ تا ۳ جلسه‌ی تزریقی با فاصله های۲ تا ۴ هفته‌ای نیاز دارید.

منبع: bio filler

سوالات در مورد بایو فیلر یا پلاسما ژل:

آیا پلاسما ژل دردناک است؟

خیر. پلاسما ژل راحت و بدون درد است و از کرم های موضوعی برای کاهش درد استفاده می‌کنند.

ماندگاری تزریق بیو فیلر چقدر است؟

ماندگاری بیو فیلر ۱۰ ماه است. شما می‌توانید بعد از این که اثر آن از بین رفت این کار را مجدد تکرار کنید.

از پلاسما ژل برای کدام نواحی استفاده می‌شود؟

بیو فیلر یا پلاسما ژل روشی کاملا طبیعی است و از آن برای صورت، دست‌ها، باسن، گردن و سینه استفاده می‌کنند.

5/5 - (5 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *