لیفت صورت با جراحی

لیفت صورت با جراحی چیست؟

پوست صورت و گردن به مرور زمان و با از دست دادن آب و کلاژن چروک شده و دچار افتادگی می‌شود. در مراکز زیبایی با روش‌های مختلفی این چروک‌ها را برطرف می‌کنند و به اصطلاح، لیفت صورت انجام می‌دهند. روش لیفت با توجه به شرایط پوست، میزان افتادگی، انتظارات شما از میزان لیفت و سن تعیین می‌شود. گاهی با چند جلسه لیفت بدون جراحی می‌توان صورت را دوباره صاف و درخشان کرد، اما تحت شرایطی نیز حتما نیاز به جراحی است. در این مطلب به بررسی انواع روش‌های جراحی و غیر جراحی لیفت کردن صورت می‌پردازیم.

تفاوت لیفت صورت با جراحی و بدون جراحی

تفاوت لیفت صورت با جراحی و بدون جراحی

لیفت غیرجراحی روشی است که به طور موقت و در کوتاه‌ترین زمان، پوست صورت شما را جوان‌، سفت یا حجیم می‌کند. در این روش که ترکیبی از تکنیک‌های کم تهاجمی و غیرجراحی است نیازی به برش‌های بزرگ، بیهوشی عمومی یا بستری در بیمارستان نیست. لیفت صورت با کمک جراحی (ریتیدکتومی) همراه با برش‌هایی در صورت انجام می‌شود. در این روش که بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان ضروری است، چربی اضافی صورت برداشته شده یا عضلات صورت را تنظیم می‌کنند.
جراحی زیبایی یک درمان چشمگیرتر و دائمی برای پیری پوست صورت است. درمان‌های غیرجراحی نتایج کوتاه‌مدتی دارند اما در عین حال، بسیار ارزان‌تر از روش‌های جراحی هستند. همچنین، در لیفت بدون جراحی، دوران نقاهت خیلی کوتاه‌تر از عمل جراحی است.

انواع روش‌های لیفت صورت بدون جراحی

افرادی که نگران پیری و افتادگی پوست یا هر یک از مشکلات رایج در پوست صورت خود هستند، لیفت غیر جراحی برایشان مناسب است. انواع روش‌های غیر جراحی می‌تواند تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کند. لیفت صورت بدون جراحی برای موارد زیر مناسب است.

 • افتادگی پوست و شل شدن پوست در اطراف صورت و خط فک
 • سیاهی دور چشم
 • برآمده کردن گونه‌ها
 • لب‌های نازک
 • چین و چروک، از جمله خطوط اخم روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی در گوشه چشم و خطوط ماریونت در کناره‌های دهان
 • زخم‌های شدید

در اینجا با برخی از روش‌های لیفت بدون جراحی آشنا می‌شویم:

لیفت صورت با نخ جایگزین بسیار مناسب درمقایسه با عمل لیفت صورت میباشد؛ ویک روش کم تهاجمی تر و جایگزین بسیار مناسب برای عمل لیفتینگ که این روزها بسیار محبوب شده.

 • تزریق سم بوتولینوم

 این مواد مانند بوتاکس و دیسپورت، ماهیچه‌های منقبض را شل می‌کنند و تا چین و چروک‌ها برطرف شوند. از این روش برای چروک‌های بین ابروها، پیشانی یا گوشه چشم استفاده می‌کنند.

 • لایه برداری شیمیایی

 لایه‌برداری شیمیایی لایه‌های فوقانی پوست را از بین می‌برند. این روش به کاهش منافذ بزرگ، به حداقل رساندن چین و چروک و نمایاندن پوست جدیدتر و سفت‌تر کمک می‌کند. اکثر افراد برای دستیابی به نتایج مورد نظر خود باید در چندین جلسه لایه برداری شیمیایی انجام دهند.  

 • فیلرهای پوستی

فیلرها موادی مانند اسید هیالورونیک یا ژل هستند که به نواحی مختلف صورت تزریق می‌شوند و حجم و زیبایی را به صورت، گونه‌ها و لب‌ها باز می‌گردانند. همچنین این مواد چین و چروک‌های عمیق را پر می‌کنند. اثر فیلرها از 6 ماه تا یک سال دوام دارد.

 • تزریق چربی

 در این روش، چربی از سایر نقاط بدن برای پر کردن قسمت‌های افتاده صورت استفاده می‌شود. تزریق چربی نسبت به فیلرهای پوستی تهاجمی‌تر است، زیرا برای برداشتن چربی از بدن لیپوساکشن ضروری است، اما اثرات این روش لیفت صورت ماندگاری بیشتری دارند.

 • لیزر درمانی

پرتوهای نور شدید در لیزر درمانی، نواحی خاصی از صورت را هدف قرار می‌دهند. این درمان لایه‌های قدیمی و خارجی پوست را از بین می‌برد و گرمای آن ساخت کلاژن را تحریک می‌کند. لایه برداری با لیزر به پوست شما کمک می‌کند، صاف‌تر و محکم‌تر به نظر برسد.

 • میکرودرم ابریژن

 این روش کم تهاجمی به آرامی لایه‌های پوست شما را از بین می‌برد و کمک می‌کند این لایه‌ها دوباره بازسازی شوند. چند جلسه لایه برداری با میکرودرم ابریژن با فاصله چند هفته به کاهش ظاهر خطوط ریز، اسکارهای خفیف و سایر مشکلات پوستی کمک می‌کند.. نتایج این روش نیز چندین ماه باقی می‌ماند.

 • میکرونیدلینگ

سوزن‌های نازک و ریز باعث ایجاد زخم‌های کوچک در صورت شما می‌شوند. میکرونیدلینگ رشد کلاژن و الاستین را در پوست تحریک می‌کند. لیفت صورت با میکرونیدلینگ، شلی پوست، چین و چروک، منافذ بزرگ و آسیب‌های ناشی از نور خورشید را بهبود می‌دهد. چند جلسه درمان با فاصله بین سه تا هشت هفته برای دیدن نتایج لازم است و  نتایج کامل حدود سه تا شش ماه بعد ظاهر می‌شوند.

مراحل لیفت صورت با جراحی

در لیفت با جراحی، پوست در هر طرف صورت به عقب کشیده می‌شود و باعث می‌شود بافت زیر پوست تغییر کند و پوست اضافی آن برداشته ‌شود. این روش که برای کاهش شلی یا افتادگی پوست در اطراف نیمه پایینی صورت (عمدتاً گردن) و گردن طراحی شده است، افتادگی پوست را کاهش داده، به صاف شدن چین‌های روی پوست کمک می‌کند و به صورت فرمی جوان‌تر می‌دهد. معمولا روش لیفت صورت جراحی برای سنین 40 تا 60 سال توصیه می‌شود.

انواع مختلفی از لیفت صورت وجود دارد، اما به طور کلی، در جراحی صورت مراحل زیر انجام می‌شود.  

مراحل لیفت صورت با جراحی

1.بیهوشی

برای راحتی فرد در طول عمل جراحی داروی بیهوشی تجویز می‌شود که می‌تواند آرامبخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی باشد. پزشک بهترین روش را برای شما توصیه خواهد کرد.

2 . برش

بسته به درجه تغییری که انتظار دارید، لیفت صورت شامل لیفت استاندارد (SMAS)، لیفت با برش محدود (مینی لیفت)، لیفت گردن، لیفت Deep Plane است.

لیفت استاندارد اغلب برشی است که از خط موی پیشانی شروع می‌شود، در اطراف گوش ادامه می‌یابد و در قسمت تحتانی سر به پایان می‌رسد. چربی ممکن است از صورت و گردن جمع شده یا دوباره به آن اضافه شود و بافت زیرین آن جابجا شود. علاوه بر این، معمولاً لایه‌های عمیق‌تر صورت و ماهیچه‌ها نیز لیفت می‌شوند. پوست به سمت عقب و به سمت بالا کشیده شده و پوست اضافی بریده می‌شود. ممکن است برش دوم در قسمت زیر چانه نیز برای بهبود چروک‌های گردن لازم باشد. لیفت استاندارد صورت گسترده‌تر است و زمان بهبودی آن کمی طولانی است اما در عوض نتایج چشمگیرتری را به همراه دارد.

به عنوان جایگزینی برای لیفت صورت با برش استاندارد، از برش‌های کوتاه و محدود در شقیقه استفاده می‌شود که در اطراف گوش ادامه می‌یابد. این روش که به آن مینی لیفت گفته می‌شود، ممکن است با استفاده از بی‌حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی انجام شود. مینی لیفت به شما کمک می‌کند تا علائم پیری پوست را قبل از اینکه بیش از حد مشخص شون،د برطرف کنید و نیاز به جراحی گسترده‌تر را برای چندین سال به تعویق بیندازید.

لیفت گردن برای افتادگی گردن، شلی پوست گردن و جلوگیری از تجمع چربی در زیر چانه مناسب است. برش لیفت گردن اغلب از جلوی لاله گوش شروع می شود، به پشت گوش می‌رسد و به موهای پشت گوش ختم می‌شود.

در طول لیفت Deep Plane، جراح بافت‌ها و ساختارهای عمیق‌تر صورت، از جمله ماهیچه‌ها را تغییر می‌دهد. در این روش بدون کشیدن محکم پوست، لیفتینگ دقیق‌تری انجام می‌شود و در نتیجه حداکثر نتایج را در عین حفظ ظاهر طبیعی به دست خواهید آورد. جراح ممکن است چربی را در گونه‌ها تغییر دهد و ظاهر ناحیه میانی صورت را کمی بالا بیاورد. اعتقاد بر این است که لیفت Deep Plane نتایج ماندگارتری نسبت به روش استاندارد SMAS دارد.

3 . بخیه زدن برش‌ها

در آخر، برش‌ها را بخیه می‌زنند. بخیه‌ها ممکن است جذبی باشند و یا بعد از چند روز نیاز به کشیدن داشته باشند. برخی از جراحان از چسب‌ برای بستن جای برش‌ها استفاده می‌کنند. پس از بهبودی، جای برش حاصل از لیفت صورت به خوبی در خط مو و خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از لیفت صورت با جراحی

بهبودی کامل پس از لیفت حدود 2 تا 4 هفته طول می‌کشد. نتایج نهایی عمل لیفت بعد از کاهش تورم و کبودی‌ها ظاهر می‌شوند. کبودی حداقل تا 2 هفته قابل مشاهده است و 6 تا 9 ماه طول می‌کشد تا اثر کامل لیفت مشخص شود.

مراقبت‌های بعد از لیفت صورت با جراحی

 چند نکته مهم که بعد از عمل لیفت باید رعایت کنید:

 • تا چند روز پس از عمل لیفت صورت رانندگی نکنید
 • در 2 روز اول از دوش گرفتن و خیس کردن بانداژ خودداری کنید و حداقل به مدت 2 هفته از فعالیت‌های شدید ورزشی، سونا و ماساژ خودداری کنید.
 • در چند روز اول برای استراحت، به پشت بخوابید تا به صورت فشار وارد نشود و تورم کاهش یابد.
 • بعد از حدود یک هفته، بخیه‌ها  باید توسط پزشک برداشته شوند (مگر اینکه بخیه‌ها جذبی باشند).
 • پس از چند هفته، کبودی، جای زخم و قرمزی باید محو شده باشد.

هزینه لیفت صورت با جراحی

همانطور که گفتیم لیفت به روش‌های مختلفی، از روش‌های غیر تهاجمی و ساده غیرجراحی گرفته تا جراحی‌هایی با برش‌های وسیع و عمیق انجام می‌شود. هزینه لیفت صورت نیز به فاکتورهای مختلف از جمله روش لیفت، خدمات کلینیک، شهرت و تبحر پزشک و کیفیت مواد مورد استفاده، بستگی دارد. اما به طور کلی روش‌های غیر جراحی که بیشتر در سنین پایین انجام می‌شوند، ارزان‌تر از جراحی‌ها هستند.

پرسش و پاسخ درباره لیفت صورت با جراحی:

مزایای لیفت صورت چیست؟

با انجام هر یک از روش‌های لیفت صورت، میزان چروک‌ها در نواحی مختلف پوست صورت و گردن کاهش یافته و میزان کلاژن سازی و به دنبال آن سفتی، شفافیت و زیبایی پوست دوچندان می‌شود.

لیفت صورت با جراحی و بدون جراحی چه تفاوتی دارد؟

لیفت بدون جراحی، ساده‌تر است و بدون برش انجام می‌شود. معمولا در این روش موادی به زیر پوست تزریق می‌شود تا کلاژن سازی تحریک شود. اما در روش جراحی، با استفاده از برش، پوست کشیده می‌شود وچربی‌های اضافی برداشته می‌شوند.

انواع روش‌های لیفت صورت بدون جراحی چیست؟

تزریق بوتاکس و انواع فیلرها، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ، تزریق چربی و لیزردرمانی از انوع روش‌های لیفت بدون جراحی هستند.

بعد از جراحی لیفت صورت به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در دو روز اول حمام نکنید و بانداژ را خیس نکنید. 2 هفته سونا و جکوزی و ماساژ ممنوع است. تا چند روز رانندگی نکنید. برای خوابیدن، به پشت دراز بکشید. بعد از حدود یک هفته، بخیه‌ها توسط پزشک کشیده شوند.

5/5 - (6 امتیاز)

بهترین کلینیک زیبایی زعفرانیه تهران

کلینیک لیزر سنتر
خواندن این مقالات به شما کمک خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *